featured

OVP’de ‘Dijital TL’ için resmen tarih verildi

2024-2026 yıllarını içeren Orta Vadeli Program (OVP), Resmi Gazete’de resmi olarak yayımlandı. Programın içeriğinde, “Dijital Türk Lirası’nın kullanıma sunulması ve daha geniş bir şekilde yaygınlaştırılması için çaba harcanacağı” vurgulanıyor.

Dijital Türk Lirası için önemli bir düzenleme yapılacak ve Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi’nin ikinci faz pilot sonuçlarına dayanarak, dijital Türk Lirası’nın daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından benimsenmesi için çalışmalarına hız verecek.

OVP’de 2024’ün son çeyreğinde yapılacak olan idari düzenleme ile Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi’nin ikinci faz pilot sonuçlarına uygun olarak, dijital Türk Lirası’nın kullanımını artırmak amacıyla çeşitli çalışmaları yürüteceğini belirtiyor.

Dijital Türk Lirası Projesi’nin ilk aşaması kapsamında, Aralık 2022’de Dijital Türk Lirası Ağı üzerinden gerçekleştirilen ilk ödeme dikkat çekti.

Bu önemli adımın ardından, Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçkin bankalar ve finansal teknoloji şirketlerinin katılımıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testler yapılacak. Bu bağlamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödeme sistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonunu içeren özgün tasarımlara yönelik testler devam edecek” ifadelerine yer verildi.

OVP’de ‘Dijital TL’ için resmen tarih verildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!