featured

NFT (Non-Fungible Token) nedir? NFT nasıl oluşturulur ve çalışır?

Kriptografik bir dijital varlık olan NFT’ler son iki yılda sanat dünyası tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandı. NFT’ler faydaları ve çözümleriyle birlikte oldukça popüler olduğu için her geçen gün kullanım alanı da artmaktadır. İngilizce’deki Non-Fungible Token kelimelerinin, baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşan NFT’lerin kelime anlamı, kendi türünden başka herhangi bir jeton ile takas yapılmamasıdır.

NFT TÜRLERİ

NFT’ler; dijital sanat eserleri, fiziksel çalışmalar, oyunlar ve bileşenleri, sanal gerçeklik ürünleri ve birçok dijital ortama aktarılmış her türlü kavram için oluşturulabilir. Bu kavramların sahiplik ve telif hakkı da üreten kişiye aittir. ERC-20 NFT’ler, Ethereum blok zincirinde yer alan en yaygın jetonlardır.

NFT çeşitlerini detaylı olarak BURADAN okuyabilirsiniz..

.

SANATIN NFT’YE DÖNÜŞÜMÜ

Herhangi bir platformda oluşturulan NFT, kendi platformunda ya da farklı bir NFT platformunda satışa çıkarılarabilir. NFT’ler sanat dünyasının yoğun ilgisiyle karşılaştığı için açık artırma yöntemi ile de satılmaktadır. NFT sahibi olabilmek için, söz konusu platformda mutlaka bir hesap cüzdanı olması gerekir. Bu platformlara, web siteler üzerinden sıcak cüzdanlarla bağlantı yapılarak kripto varlık aktarılarak NFT satın alınabilir.

NFT’ler işlem süreci, telif hakkı ve saklanması gibi süreçlerini blok zincir üzerinde gerçekleştirir. NFT’yi üreten kişiden satın alan kullanıcılar, bu eserin orjinalliğini elinde tutar. Kullanıcı dilerse NFT’sini aynı platform üzerinden satışa sunar. Eserin sahibinden alınmasıyla başlayan süreç, yeni sahibinin dolaşıma sokması ve yeni kullanıcılara satmasıyla devam eder. Bu süreçte yapılan işlemler blok zincir ağına kaydedilir.

NFT SAHİBİ OLMAK

NFT satışı, bir kripto varlığının yaratıcısından alınıp, yeni kullanıcıya satılması işlemidir. Bu kripto varlık metin, sanat eseri ya da müzik olabilir. Bir kişi satın aldığı orjinal dijital varlığın sahibi olur ve telif hakkı o kişiye aittir. Daha sonra kullanıcı dilediği zaman kendi NFT’sini satışa çıkarabilir.

.

KULLANICI AÇISINDAN FAYDALARI

Bir kullanıcıya dijital sahiplik, telif ve mülkiyet hakları veren NFT’ler, bir sanat eserinin dijital dünyada gerçek değerini göstermektedir.

NFT’lerin yer aldığı platformlarda, dijital ya da gerçek ortamda üretilen nesnelerin direkt açık artırma ya da satışı yapılmaktadır. Bu işlemler yapılırken, NFT’nin kategorisi belirlenerek satışa sunulur. Bu platformda satışa sunulan NFT, bu kategorideki diğer NFT’ler ile yarışmaktadır.

Bunlara örnek verecek olursak; Decentraland sanal gerçeklik ortamları oluşturma imkanı verirken, Rarible’da dijital koleksiyonlar çoğunluktadır. Nifty Gateaway ve SuperRare dijital sanat eserlerinin NFT’leri için oldukça popüler platformlardır. Enjin ise oyunlarla ilgili dijital koleksiyonların satışını yoğun olarak yapar. Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği platformlardan birisi de Opensea’dir.

.

NFT’LERDE SANATSAL DEĞER

Kripto sanatçıların ya da sanatçılar tarafından yapılan NFT’ler dijital eserin satışı, dolaşımı ve telif hakkı işlemleri sürecinde blok zincir üzerinde kayıt edilir. Bu eserin dijital varlık olarak sanat değeri blok zincirde de yer alır. Blok zincirine kaydedilen bir eser, NFT haline getirilerek satışa sunulabilir. NFT sahibi olan kişiler, NFT’nin blok zincir üzerinde kayıtlı olmasından dolayı, orjinal NFT’yi değiştiremez ve iptalini yapamaz. Eser tüm haklarıyla o kişinin olur.

NFT’ler kripto para gibi bölünmezler, alım satımı yapılırken bir bütün olarak yapılır.

NFT’LERİN EŞİTSİZLİĞİ

ERC-721 jeton standardının özelliklerinden dolayı NFT’ler benzersiz, değiştirilemez ve iptal edilemezdir. 2018 yılının Ocak ayında Dieter Shirley, Jacob Evans, Nastassia Sachs ve William Entriken tarafından sunulan ve akıllı kontrat hizmeti de veren API sağlayan standardın adı ERC-721 ‘dir.

ERC-721 standardının uygulama yoğunluğu, Ethereum ağı ile başlamıştır.

.

NFT ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

NFT piyasasına her şey girebilir. Her kullanıcının ürettiği her eser satışa çıkabildiği gibi herkes de kullanıcı olabilir ve NFT satışı yapabilir. Herhangi bir dijital varlığı NFT olarak satıp, farklı kullanıcılara satmak için çeşitli platformlar vardır. Bu işlem için kullanıcının dijital platformlardan birinde mutlaka dijital cüzdana ihtiyacı vardır.

Dijital cüzdana sahip herhangi bir kullanıcı, işlem yaptığı platformun kuralları ve işleyişine göre kendi NFT’sini platforma yükleyerek satışını sağlayabilir. Yukarıda da aktardığımız NFT’lerin; telif hakkı, orjinalliği ve değiştirelemez özelliklerinin blok zinciri üzerinde varlık transferinin aracı kullanmadan yapılması hayatımızın birçok alanda yer alacağının sinyallerini vermektedir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu içerikte, NFT’lerin tanımı ve kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir.

NFT (Non-Fungible Token) nedir? NFT nasıl oluşturulur ve çalışır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!