featured

Moody’s’ten Türkiye için büyüme ve enflasyon tahmini

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2023-24 raporunun ağustos sayısını yayımlayarak Türkiye ekonomisi için önemli tahminlerde bulundu.

Rapora göre, Türkiye ekonomisi için bu yıl büyüme tahmini yüzde 4,2 ve gelecek yıl için yüzde 3 olarak belirlendi. Moody’s, önceki tahminlerine kıyasla bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,6’dan yüzde 4,2’ye ve gelecek yıl için yüzde 2’den yüzde 3’e yükseltti.

Ayrıca raporda, Türkiye’de yıl sonu enflasyon tahminleri de açıklandı. Buna göre, bu yılın sonunda Türkiye’de enflasyonun yüzde 51,2’ye ve gelecek yıl yüzde 48,7’ye gerilemesi bekleniyor.

Moody’s, geçtiğimiz mayıs ayında yayımladığı tahminlerinde Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,6 büyüyeceğini ve gelecek yıl yüzde 2 büyüme göstereceğini öngörmüştü.

Raporda ayrıca 2023 yılının ilk yarısında ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Brezilya, Meksika, Hindistan ve Türkiye gibi birçok ülkede ekonomik faaliyetin beklentilerin üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu rapor, sıkı finansal koşulların küresel ekonomik büyümeyi bu yıl baskılamaya devam edeceğini ve büyümeyi 2024 yılında trendin altında tutacağını vurguluyor. Moody’s raporu, Türkiye’nin ekonomik performansının dikkate değer bir şekilde iyileşmekte olduğunu ve büyüme potansiyelinin arttığını gösteriyor.

Moody’s’ten Türkiye için büyüme ve enflasyon tahmini

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!