featured

Moody’s Türkiye’nin büyüme tahminini güncelledi

Moody’s’in Küresel Makro Görünüm 2024-25 Raporu’na göre, küresel ekonomik büyüme önümüzdeki yıl yavaşlayacak. Rapora göre, Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 4,2 büyüyecek, ancak gelecek yıl yüzde 2,6’ya ve 2025’e gelindiğinde yüzde 3’e düşecek.

Raporda vurgulanan bir diğer önemli nokta, yüksek faiz oranlarının kredi kanalları aracılığıyla reel ekonomiye etkisinin 2024’te küresel büyümeyi yavaşlatacağı. Merkez bankalarının sıkı politika duruşunu sürdürmesiyle talebin azalması ve enflasyonun düşük seyretmesi öngörülüyor.

G20 ekonomileri genelinde büyüme hızıyla ilgili yapılan tahminlere göre, bu yıl yüzde 2,8, gelecek yıl yüzde 2,1 ve 2025’te yüzde 2,6 olarak belirlendi. Moody’s, G20’nin gelişmiş ekonomilerinin daha ılımlı bir büyüme göstererek bu yıl yüzde 1,7, gelecek yıl yüzde 1 ve 2025’te yüzde 1,8 büyüyeceğini tahmin ediyor. Öte yandan, gelişmekte olan ekonomilerin bu yıl yüzde 4,3, gelecek yıl yüzde 3,7 ve 2025’te yüzde 3,8 büyümesi bekleniyor.

Türkiye’nin büyüme tahminleri de raporda yer aldı. Bu yıl yüzde 4,2 büyümesi beklenen Türkiye ekonomisinin, gelecek yıl yüzde 2,6 ve 2025’te yüzde 3 büyüyeceği öngörülüyor. Bu tahminler, daha önceki Moody’s raporlarında yapılan öngörülerle uyumlu bir şekilde revize edilmiş durumda.

Raporda, enflasyonun genel olarak düşme eğiliminde olduğu ve çoğu G20 ekonomisinde 2025 sonuna kadar hedeflere ulaşmasının beklendiği belirtiliyor. Ancak, iklim veya jeopolitik olayların enerji ve gıda fiyatlarında ani artışlara neden olabileceği uyarısı da yapılmış durumda.

Moody’s Türkiye’nin büyüme tahminini güncelledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!