featured

Mevduat faizinde 10 puanlık gerileme : TL mevduat faizinde hızlı gerileme

Mevduat faizlerinde üç aylık vadeli TL hesapları için ortalamada önemli bir düşüş gözlendi. Nisan ortasındaki zirveden bu yana faizler yaklaşık olarak 10 puan gerileyerek seyretti.

Bayram haftasında da mevduat faizlerindeki düşüş eğilimi devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, üç aya kadar vadeli TL mevduatları için ağırlıklı ortalama faiz oranı 21 Haziran haftasında yüzde 58,38 olarak belirlendi. Bu, üç ayın sonunda faizlerin yüzde 60’ın altına gerilediği anlamına geliyor.

Mevduat faizleri Nisan ayında yüzde 68,88 ile zirve yapmıştı. Son durumda ise bu zirveden yaklaşık olarak 10 puanlık bir düşüş yaşandı.

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı ise önceki haftaya göre 104,8 milyar lira artarak 16 trilyon 943,1 milyar liraya yükseldiği kaydedildi.

TCMB’nin mevduat faizlerindeki düşüş ivmesiyle birlikte yeni bir düzenleme yapması dikkat çekti. Banka, zorunlu karşılıklar (ZK) hakkındaki tebliğin “Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma” başlıklı 10. maddesini yürürlükten kaldırdı.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile birlikte, TCMB bankaların maliyetlerini azaltacak ve mevduat tarafında rahatlamalar sağlayacak adımlar attı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Mevduat faizinde 10 puanlık gerileme : TL mevduat faizinde hızlı gerileme
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!