featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ticaret Bakanlığı’ndan damping soruşturması

Ticaret Bakanlığı’ndan damping soruşturması

Ticaret Bakanlığı, ithalatta haksız rekabetin önlenmesine yönelik yeni tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlayarak yürürlüğe soktu. Bu tebliğler kapsamında, Çin ve Endonezya menşeli soğuk haddelenmiş paslanmaz yassı çelik ürünleri ile Almanya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Sırbistan menşeli kalayla kaplanmış teneke ürünlerine karşı damping soruşturmaları açılmasına ilişkin esaslar belirlendi.

Yerli üreticilerin başvurusu üzerine yapılan değerlendirmelerde, damping iddiası bulunan ürünlerin yerli ekonomik göstergeler üzerinde maddi zarara neden olduğu tespit edildi. İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu’nun kararıyla birlikte soruşturma açılmasına karar verildi ve bu süreçte yeterli bilgi, belge ve delillerin mevcut olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, uluslararası ticaret kuralları çerçevesinde yürütülen soruşturmaların sonuçlarıyla yerli üreticilerin haksız rekabete karşı korunduğu ve dampingli ithalatın neden olduğu zararların önüne geçildiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, şu anda 126 üründe dampinge ve sübvansiyona karşı önlemler bulunduğu, 11 üründe 19 adet nihai gözden geçirme soruşturması ve 7 üründe 17 adet damping soruşturmasının devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Ticaret Bakanlığı’ndan damping soruşturması
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!