featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık kararı

Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), likidite fazlasının sterilizasyonu amacıyla yeni tedbirler aldı. Bu kapsamda Türk Lirası (TL) mevduat ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırıldı.

Faiz Kararı ve Yeni Adımlar

TCMB, politika faizini üst üste ikinci kez %50 seviyesinde sabit tuttu. Faiz kararının ardından, TL mevduatını desteklemek, KKM hesaplarındaki düşüşü hızlandırmak ve döviz kredilerinin artışını sınırlamak amacıyla çeşitli adımlar atıldı.

Zorunlu Karşılık Oranlarındaki Değişiklikler

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, kısa vadeli TL mevduatlar için zorunlu karşılık oranı %8’den %12’ye, uzun vadeli mevduatlar için ise sıfırdan %8’e yükseltildi.

Kısa vadeli KKM hesaplarında zorunlu karşılık oranı %25’ten %33’e, uzun vadeli KKM hesaplarında ise %10’dan %22’ye çıkarıldı. Bu yeni oranlar, 24 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacak.

Yabancı Kredilere Büyüme Sınırı

Zorunlu karşılık faiz ve komisyon uygulamalarında da bir dizi değişiklik yapıldı. KKM’nin TL’ye geçişine ilişkin hedef korunarak, yenileme dahil toplam hedef %75’e düşürüldü. Tüzel kişi KKM ile gerçek ve tüzel kişi YUVAM hesapları, bir sonraki hesaplama döneminden itibaren toplam hedef hesaplamasından çıkarıldı.

Toplam hedefin sağlanması halinde, KKM için tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı politika faiz oranının %40’ına düşürüldü. Ayrıca, yabancı para kredilere aylık %2 büyüme sınırı getirildi. Bu sınırı aşan kredi tutarı kadar TL cinsinden zorunlu karşılık bir yıl boyunca bloke edilecek.

Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık kararı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!