featured

Merkez Bankası’ndan yeni sadeleşme adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), düzenlemelerini sadeleştirme ve firmaların ülke ekonomisindeki temsil düzeyini artırma hedefi doğrultusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. 8 Kasım 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Döviz Pozisyonunu Etkileyen İşlemlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından İzlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile TCMB’nin işleyişinde bazı değişikliklere gidildi.

Yapılan açıklamada, 2023 yılı Mart ayında başlatılan Özet Döviz Pozisyon Raporlaması uygulamasının sona erdirildiği belirtildi. Bu uygulama, 10 milyon Türk lirası ve üzeri toplam nakdi ve gayrinakdi kredi bakiyesi bulunan firmaları kapsamına alıyordu.

Ayrıca, 2018 yılından beri yürürlükte olan Sistemik Risk Veri Takip Sistemi (SRVTS) kapsamındaki döviz pozisyon raporlamasının firma kapsamının genişletildiği açıklandı. Bu düzenlemeyle, firmanın SRVTS’ye dahil olabilmesi için öngörülen 15 milyon ABD doları ve üzeri yabancı para kredi yükümlülüğü şartı, toplam nakdi kredi bakiyesi ilgili aylık hesap döneminin son iş günü itibarıyla 100 milyon Türk lirası ve üzerinde olma veya geçmiş bir yıllık hesap dönemindeki net satış hasılatı veya aktif büyüklüğü 500 milyon Türk lirası ve üzerinde olma şeklinde değiştirildi.

Bu kapsam değişikliğiyle birlikte, mevcut detaylı raporlama formatının sadeleştirilerek firmalara raporlama süreçlerinde kolaylık sağlanması hedefleniyor. TCMB’nin bu önemli değişiklikleri, kamuoyuna duyurduğu açıklama ile resmiyet kazandı. Bu düzenlemeler, Türkiye ekonomisinin daha etkin bir şekilde izlenmesini ve düzenlemelerin daha verimli bir şekilde uygulanmasını amaçlıyor.

Merkez Bankası’ndan yeni sadeleşme adımı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!