featured

Merkez Bankası Haziran 2024 piyasa katılımcılar anketi yayınlandı : Yıl sonu için enflasyon ve dolar tahminleri açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa katılımcılarının haziran ayı beklentilerini içeren ankete göre, enflasyon ve döviz kuru tahminlerinde düşüş yaşandığını açıkladı.

Ankete katılanların 2024 yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki döneme göre hafif bir düşüşle yüzde 43,64 olarak belirlenirken, 12 ay sonrası için bu oran yüzde 33,21’e geriledi. Aynı şekilde, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 21,33 olarak revize edildi.

Dolar/TL kuru beklentilerinde ise olumlu bir tablo çizildi; cari yıl sonu döviz kuru beklentisi 38,78 TL’ye indi. Önümüzdeki 12 ay için ise katılımcılar tarafından öngörülen döviz kuru 41,80 TL olarak belirlendi.

Piyasa katılımcılarının politika faizi beklentisi ve büyüme tahmini ise önceki ankette olduğu gibi sabit kaldı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı beklentisi yüzde 50 olarak korunurken, 2024 yılı büyüme beklentisi yüzde 3,3 olarak teyit edildi.

Ankette öne çıkan bir diğer veri ise cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi oldu; bu oran yüzde 51,51 olarak belirlendi ve önceki döneme göre hafif bir artış gösterdi.

TCMB’nin açıkladığı bu veriler, piyasa katılımcılarının ekonomik görünüme ilişkin mevcut ve gelecek beklentilerini yansıtmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası Haziran 2024 piyasa katılımcılar anketi yayınlandı : Yıl sonu için enflasyon ve dolar tahminleri açıklandı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!