featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Hizmet üretim endeksi aylık bazda düşüşte

Hizmet üretim endeksi aylık bazda düşüşte

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı hizmet üretim endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre, hizmet üretim endeksi yıllık bazda %2,3 artarak 2024 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yükseldi. Aylık bazda ise hizmet üretim endeksi %2,2 azaldı.

Nisan ayında en belirgin artışı konaklama ve yiyecek hizmetleri gösterdi, bu sektör %10,4 oranında büyüdü. Ulaştırma ve depolama hizmetleri %2,7 artarken, bilgi ve iletişim hizmetleri %1,0 artış kaydetti. Diğer yandan gayrimenkul hizmetleri %1,3 düşerken, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler %6,8, idari ve destek hizmetler ise %3,8 oranında geriledi.

Aylık bazda ise konaklama ve yiyecek hizmetleri %3,2 artış gösterirken, ulaştırma ve depolama hizmetleri %2,1 azaldı. Bilgi ve iletişim hizmetleri %5,7, gayrimenkul hizmetleri %9,6, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler %5,5 azalış kaydederken, idari ve destek hizmetleri %1,7 düştü.

TÜİK’nin verilerine göre, Nisan ayı hizmet üretim endeksi genelinde sektörel bazda çeşitli dalgalanmalar gözlemlenmiş oldu.

Hizmet üretim endeksi aylık bazda düşüşte
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!