featured

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 TCMB eylül ayı faiz kararı ne kadar olacak? Beklentiler ne yönde?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı yakından takip edilen bir konu haline geldi. Peki, TCMB faiz kararı ne zaman açıklanacak ve 2023 TCMB Eylül ayı faiz oranı ne olacak? İşte bu konudaki ayrıntılar:

Eylül ayı TCMB faiz kararı, 21 Eylül 2023 tarihinde Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yapacağı bu açıklama, ekonomiyle yakından ilgilenen vatandaşlar ve iş dünyası tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

Bazı ekonomi analistlerine göre, TCMB’nin politika faizini 2023 yılının sonuna kadar yüzde 35’e çıkarması ve 2024’te de bu seviyede tutması bekleniyor. Ancak, para politikası sıkılaştırmasının ilerleyen dönemdeki hızı ve süresi konusunda hala belirsizlikler bulunuyor.

Son olarak Para Politikası Kurulu, politika faizini 7,5 puanlık bir artışla yüzde 25’e yükseltti. Bu faiz artışı, piyasa beklentilerinin üç katına denk geldi. Son üç ay içindeki toplam faiz artışı ise 16,5 puanı buldu.

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin yapılan bir anket, 19 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirildi. Ankete katılan ekonomistlerin politika faizi için beklentileri medyan olarak 500 baz puanlık bir artış yönündeydi. Ancak bazı ekonomistler, politika faizinde 250 ila 600 baz puan arasında bir artış öngörüyordu. Yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 35 ile yüzde 45 arasında değişiyordu. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin ortalaması ise yüzde 36 olarak belirlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 TCMB eylül ayı faiz kararı ne kadar olacak? Beklentiler ne yönde?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!