featured

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Kasım faiz kararı ne olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bu hafta gerçekleştireceği toplantının ardından Kasım 2023 faiz kararı açıklanacak. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında 23 Kasım Perşembe günü toplanacak olan PPK, faiz kararını toplantı sonrasında saat 14.00’te duyuracak.

TCMB’nin faiz kararı öncesi ekonomistler arasında yapılan ankete göre, 21 ekonomistin katılımıyla gerçekleşen ankette, politika faizinde beklenen artış yüzde 35 seviyesinden yüzde 40’a kadar değişiyor. Ankete göre, politika faizinde 16 ekonomist 250 baz puan, üç ekonomist 500 baz puan, bir ekonomist 350 baz puan ve bir ekonomist ise 300 baz puanlık bir artış öngörüyor.

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 250 baz puan artırılarak yüzde 37,50’ye çıkartılacağını tahmin ediyor. Ankette ortaya çıkan medyan beklenti, politika faizinde 250 baz puanlık bir artış öngörüsüne işaret ediyor.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi, 500 baz puan artırılarak yüzde 30’dan yüzde 35’e çıkarılmıştı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40,00 olarak belirlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Kasım faiz kararı ne olacak?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!