featured

Merkez Bankası 2023 Eylül ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faiz yüzde kaç yükseldi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK (Para Politikası Kurulu) eylül ayı toplantısı ardından faiz kararını kamuoyuyla paylaştı. Başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan kurul, yılın 9. faiz kararını belirledi. Peki, Merkez Bankası (MB) faiz kararı ne oldu? Faiz yüzde kaç yükseldi? Merkez Bankası faiz kararı ne oldu?

Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası 500 baz puan faiz artırarak faiz oranını %30 seviyesine yükseltti.

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından, Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığa atanmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz oranlarını artırmaya başladı. Banka, faiz oranlarını Haziran ayında yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltti ve Temmuz ayında ise yüzde 17,5’e çıkardı. Önceki toplantıda ise TCMB, politika faizini beklenmedik bir şekilde 750 baz puanlık bir artışla yüzde 25’e çıkarmıştı.

Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanı olarak atanmasının ardından yapılan üç toplantıda toplamda 1650 baz puanlık bir faiz artışıyla sonuçlandı. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 26 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek, ve ekonomik gelişmelerin ardından alınacak kararlar merakla bekleniyor.

Merkez Bankası PPK tarafından yapılan açıklamada: “Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlaması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası 2023 Eylül ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faiz yüzde kaç yükseldi?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!