featured

Memurlara 3600 ek gösterge ile çifte zam

Toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda taraflar anlaşma sağlayamasa da memurlar, 3600 ek gösterge ile ek bir zam elde edecek. 2024-2025 zammı ise hakem kurulunun kararıyla belirlenecek. Memur ve memur emeklileri, 1. derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesiyle gelirlerinde artış yaşayacak. Bu düzenleme sayesinde 30 yıl çalışmış bir memurun emekli aylığı 2.900 TL, emekli ikramiyesi ise yaklaşık 99 bin TL artacak.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde, zam konusunda taraflar uzlaşamadı. Memurlar, 2 yıl için %110 zam talep etmelerine rağmen hükümetin teklifini kabul edemedi. Bu nedenle zammın belirlenmesi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na bırakıldı. Fakat memurlar, pazarlık masasından istedikleri zamı alamamış olsalar da 3600 ek gösterge gibi 6 yeni haktan yararlanacaklar.

Kamu İşveren Heyeti ve Memur-Sen arasında 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kaldıktan sonra, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girdi. Kurulun kararı kesin olacak ve itiraz edilemeyecek şekilde belirlenecek. Bu süreç içerisinde memurlar, 3600 ek gösterge ile gelirlerinde bir artış yaşayacaklar.

Memurlar, toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda istedikleri zam oranını elde edememiş olsalar da, bu süreçte 6 yeni haktan faydalanacaklar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu yeni haklar arasında birinci dereceye ulaşan memurlara 3600 ek gösterge verilmesi, kamu görevlilerinin disiplin cezalarına ilişkin belirli şartlarda affedilmesi, görevde yükselme süreçlerinin düzenlenmesi, memurlara hac izni, TOKİ konutlarında öncelik ve engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması gibi konuları sıraladı.

Hükümetin teklifleri de değerlendirildiğinde, 2024 ve 2025 için zam oranları arasında uzlaşma sağlanamamıştı. İlk teklifte yer alan %14 ve %9’luk zam oranları, ikinci teklifte %15 ve %10 olarak revize edilmişti. Bu teklifler arasındaki fark %2 olarak belirlenmişti.

Memurlara 3600 ek gösterge ile çifte zam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!