featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz’da : Emekli ve memur zammı ne kadar olacak? Emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz’da : Emekli ve memur zammı ne kadar olacak? Emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrilmiş durumda. Bu veriler, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak olan zam oranlarının netleşmesini sağlayacak.

Milyonlarca memur ve emekli, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte maaşlarına yapılacak zamı bekliyor.

Memur ve emeklilerin maaşları, toplu sözleşme ile belirlenirken enflasyon verileri de belirleyici olacak. Mayıs ayında enflasyonun aylık yüzde 3,37 olarak gerçekleşmesi, memur ve emeklilerin beş aylık enflasyona göre zam oranının yüzde 17,38’e ulaşmasını sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 3 Temmuz’da açıklayacağı haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte bu zam oranları güncellenecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı ise TÜFE’ye göre belirleniyor; beş aylık artış sonucunda bu grup için zam oranı yüzde 22,72 olarak kesinleşti ancak haziran enflasyonuyla birlikte bu oran da revize edilecek.

Memur ve memur emeklileri için haziran ayı enflasyon verisi eklenerek yapılan hesaplamalar, maaş artışının yüzde 20 ila 21 arasında olmasını öngörüyor. SSK ve Bağkur emeklileri için ise Merkez Bankası beklenti anketleri ve genel ekonomik durum göz önünde bulundurularak, maaş zammının yüzde 25 ila 26 civarında olması bekleniyor.

Memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz’da : Emekli ve memur zammı ne kadar olacak? Emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!