featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Emekli ve memur maaşına ne kadar zam yapılacak?

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Emekli ve memur maaşına ne kadar zam yapılacak?

Milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayında yapılacak maaş artışını merakla takip ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün yayımladığı piyasa katılımcıları anketi ile enflasyon tahminlerinde değişiklik yaşandı. Özellikle Mayıs ayı için enflasyon beklentisi yukarı yönlü güncellendi. İşte memur ve emeklilerin beklediği muhtemel zam oranları…

Merkez Bankası’nın Enflasyon Tahminleri Değişti

TCMB’nin Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketi açıklandı. Ankete göre, katılımcılar Mayıs ayı enflasyon beklentisini yüzde 3’ten yüzde 3,04’e yükseltti. Haziran ayı için ise aylık enflasyonun yüzde 2,56 olacağı öngörüldü. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 44,16’dan yüzde 43,64’e geriledi. Nisan ayında enflasyon yüzde 3,18 olarak açıklanmıştı ve dört aylık enflasyon yüzde 18,72 olarak kaydedildi.

Memur ve emeklilerin maaş zammı için gözler Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verilerinde olacak.

6 Aylık Enflasyon Beklentisi

Nisan ayında yüzde 3,18 olarak açıklanan enflasyon, dört aylık dönemde yüzde 18,72’ye ulaştı. Piyasa katılımcılarının tahminlerine göre, Mayıs ayında enflasyon yüzde 3,04, Haziran ayında ise yüzde 2,56 olacak. Bu tahminler doğrultusunda altı aylık enflasyonun yüzde 25’e yaklaşması bekleniyor. Haziran ayı enflasyon rakamları, Temmuz ayının ilk haftasında açıklanacak.

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşları, altı aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Nisan ayı itibarıyla işçi emeklilerinin maaş zammı yüzde 18,72 olarak belirlenmişti. Piyasa katılımcılarının tahminlerine göre, Temmuz ayında emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor. Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan emeklilerin maaşı 10 bin liraya eşitlenmişti. Bu uygulama devam ederse, en düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak.

Memur Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanıyor. Yılın ilk altı ayında memurlar, toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği, ilk altı aydan doğacak enflasyon farkı da maaşlara yansıyacak. Altı aylık enflasyonun yüzde 15’i aşan bölümü, enflasyon farkı olarak maaşlara eklenecek. Ayrıca, memur ve memur emeklileri toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10’luk zam hakkına sahipler.

Nisan ayı verilerine göre, dört aylık enflasyon farkı yüzde 3,23 oldu. Enflasyon anketindeki tahminler gerçekleşirse, memurların enflasyon farkı yüzde 9,1’e ulaşacak. Bu hesaplamalar sonucunda, memur ve memur emeklilerinin Temmuz ayında alacağı zam oranı yüzde 20 olacak.

Bu zam oranlarına göre, en düşük emekli maaşı 12 bin 500 liranın üzerine çıkacak. En düşük memur emekli maaşı ise 16 bin lirayı aşacak.

Milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayında maaşlarına yansıyacak zam oranlarını merakla bekliyor. Merkez Bankası’nın açıkladığı piyasa katılımcıları anketi, enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü bir değişim olduğunu gösteriyor. Bu da maaş zamlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Gelişmeleri takip ederek, kesin oranların açıklanmasını beklemek gerekiyor.

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Emekli ve memur maaşına ne kadar zam yapılacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!