featured
A collection of bitcoin, litecoin and ethereum tokens sit in this arranged photograph in Danbury, U.K., on Tuesday, Oct. 17, 2017. On Wednesday, billionaire Warren Buffett said on CNBC that most digital coins won't hold their value. Photographer: Chris Ratcliffe/Bloomberg
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kripto para yasası detayları belli oldu

Kripto para yasası detayları belli oldu

Kripto paralarla ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. İşte, Sermaye Piyasası Kanunu’nda yapılacak değişiklikleri içeren teklif hakkında merak edilen 10 soru ve cevapları:

1. Kripto Varlıklarla İlgili Yasal Düzenlemeler Hangi Kanunda Yer Alacak?

Kripto varlıklara yönelik düzenlemeler, Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alacak. Teklifle birlikte bu kanuna kripto varlıklarla ilgili tanımlar eklenecek. Kanun teklifi, 30 Mayıs Perşembe günü Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek ve sonrasında TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacak. Kabul edilmesi halinde, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

2. Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Nasıl Faaliyet Gösterecek?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının faaliyet gösterebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alması zorunlu olacak. Ayrıca, hizmet sağlayıcıların bilgi sistemleri ve teknolojik altyapıları TÜBİTAK’ın belirleyeceği kriterlere uygun olmalı. Yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği gibi hizmetlerin usul ve esasları da SPK tarafından belirlenecek.

3. Fiyatlar Nasıl Belirlenecek?

Kripto varlık platformlarında fiyatlar serbest piyasa koşullarında belirlenecek. Platformlar, işlemlerin güvenilir, şeffaf, etkin, adil ve rekabetçi bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için emir ve işlem esaslarını belirleyecek, gözetim sistemleri kuracak ve önleyici tedbirler alacak.

4. Cüzdan ve Fon Kayıtları Hangi Esaslara Göre Tutulacak?

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, müşterilerin cüzdan ve fon transfer kayıtlarını güvenli, erişilebilir ve takip edilebilir şekilde tutacak. İşlem kayıtlarının bütünlüğü, doğruluğu ve gizliliği sağlanacak. SPK ve Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun düzenlemelerine uyulacak.

5. Müşterilerin Kripto Varlıkları ve Nakitlerle İlgili Düzenlemeler Nelerdir?

Müşterilerin kripto varlıkları, tercihen kendi cüzdanlarında bulundurulacak. Aksi takdirde, kripto varlıklar, SPK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar veya BDDK tarafından uygun görülen bankalar tarafından saklanacak. Müşterilerin nakit varlıkları ise bankalarda tutulacak.

6. Yükümlülüklerin Yerine Getirilmemesinden Kim Sorumlu Olacak?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının hukuka aykırı faaliyetlerinden veya yükümlülüklerini yerine getirememelerinden kaynaklanan zararlardan kendileri sorumlu olacak. Bilişim sistemleri, siber saldırılar ve bilgi güvenliği ihlalleri gibi nedenlerle oluşan kayıplar da hizmet sağlayıcıların sorumluluğunda olacak.

7. Kripto Varlıklara El Konulabilecek mi?

Müşterilerin kripto varlıkları ve nakitleri, hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle haczedilemeyecek, rehnedilemeyecek ve iflas masasına dahil edilemeyecek. Adli makamlarca el konulması durumunda, bu varlıklar yetkilendirilmiş saklama hizmeti sağlayıcılarında muhafaza edilecek.

8. İzinsiz Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılığı Faaliyetinde Hangi Cezalar Verilecek?

İzinsiz faaliyet gösterenler 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Zimmet suçu işleyen hizmet sağlayıcı yöneticileri ise 8 yıldan 14 yıla kadar hapis ve adli para cezası alacak.

9. Kripto Varlık Platformlarından Vergi veya Hizmet Bedeli Alınacak mı?

Teklif, platformlara vergilendirme getirmiyor. Ancak her yıl, platformların gelirlerinin yüzde biri SPK ve TÜBİTAK bütçesine hizmet bedeli olarak ödenecek.

10. Kanunun Yürürlüğe Girmesi Halinde Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Ne Yapacak?

Kanun yürürlüğe girdiğinde, mevcut hizmet sağlayıcılar bir ay içinde SPK’ya başvurarak faaliyet izni alacak veya tasfiye sürecine girecek. Yeni hizmet sağlayıcılar ise faaliyete başlamadan önce gerekli izinleri alacak. Yurt dışı hizmet sağlayıcılar ise Türkiye’deki faaliyetlerini üç ay içinde sonlandıracak.

Kripto para yasası detayları belli oldu
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!