featured

Mehmet Şimşek’ten KOBİ’ler için kredi talimatı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmana erişimini artırmak amacıyla kredi garanti sistemi kapsamında önemli düzenlemeler yapacaklarını açıkladı. Bakan Şimşek, bu düzenlemelerle KOBİ’lerin kullanabileceği azami kredi garanti limitlerini artırarak desteklemeyi hedeflediklerini belirtti.

Mayıs ayında yayımlanan yönetmelikle KOBİ tanımının revize edildiğine dikkat çeken Şimşek, işletmelerin KOBİ olarak kabul edilmesi için gereken yıllık net satış hasılatı ve mali bilanço tutarlarının artırıldığını ifade etti. Bu çerçevede, mikro işletmelerin tanımı için azami sınırın 5 milyon liradan 10 milyon liraya, küçük işletmelerin sınırının 50 milyon liradan 100 milyon liraya, orta ölçekli işletmelerin sınırının ise 250 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarıldığını aktardı.

Bu değişiklikler çerçevesinde, Bakanlık olarak Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteği Kararı’nda düzenlemeler yapmayı planladıklarını belirten Bakan Şimşek, kredi garanti sistemi kapsamında KOBİ’lere yönelik kredi garanti limitlerini artıracaklarını açıkladı.

Bakan Şimşek, mevcut durumda bir KOBİ’nin bu sistemden en fazla 100 milyon liraya kadar kredi garanti kullanabileceğini hatırlatarak, bu limitin 150 milyon liraya çıkarılacağını, büyük firmaların ise 350 milyon liradan 500 milyon liraya kadar olan kredi garanti limitlerinden yararlanabileceğini söyledi.

Bu adımın, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırarak işletmelerin büyümesine ve istihdamın artmasına katkı sağlamayı amaçladığını vurgulayan Bakan Şimşek, ayrıca yeni KOBİ tanımına dahil olan işletmelerin de geçici bir hükümle belirlenen kredi garanti limitlerinden yararlanabileceğini belirtti. Bu şekilde, işletmelerin ekonomik büyümeye daha etkin bir şekilde katkı sağlamalarına olanak tanınacağını ifade etti.

Mehmet Şimşek’ten KOBİ’ler için kredi talimatı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!