featured

Loopring (LRC) nedir? LRC coin nereden ve nasıl alınıp satılır?

Loopring (LRC) platformunun geliştirilmesinin amacı merkezi olmayan borsaların (DEX) yenilikçi yapıyla buluşturularak işlem yapılmasıdır. Loopring (LRC) sistemi, kullanıcıların borsalar arasında dijital varlık ticareti yapmasına onay veren ve Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş bir platformdur.

LOOPRING (LRC) NEDİR?

Loopring platformu bir layer-2 protokolüdür. Loopring platformunun amacı, eşleştirme yöntemiyle merkezi olmayan borsalarda ticaret yapan kullanıcıların işlemlerini daha basit hale getirmektir. Özetle Loopring platformu merkezi olmayan bir borsa görevi görmez.

Loopring platformu, ağında bulunan kullanıcıların gönderdiği emirleri bir havuzda toplar. Daha sonra bu emirleri diğer borsaların defterlerini kullanarak tamamlar ve doldurur. Loopring ağı hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalara hizmet vererek, bu borsalar arasında çapraz işlemler gerçekleştirir. Dolayısıyla ağda yer alan kullanıcılar, daha iyi fiyatlara daha büyük pazarda ulaşmış olur. Öte yandan platform, akıllı kontrat kullanan NEO ve Ethereum gibi platformlara da entegre olur.

LOOPRING (LRC) AĞININ KURULUŞU

Loopring (LRC) platformu, 2014 yılında Coin Port isimli borsada yöneticilik yapan Daniel Wang tarafından kurulmuştur.

Bu şirketteki deneyimlerinden dolayı Loopring (LRC) platformunu kurduğunu açıklayan Wang, “Merkezi borsaların sorunlarını çözmeye çalışıyordum ancak bunun mümkün olmadığını anladım. Bu sorunlar merkezi borsaların doğasında var” sözleriyle bu durumu açıklamaktadır.

.

Loopring (LRC) platformunu geliştirirken, bu borsadaki deneyimlerinde karşılaştığı bir takım aksaklıklardan etkilendiğini belirten Wang, blok zincir hikayesine böyle başlamıştır.

Yungrang Technology’nin hem kurucusu hem de yönetim kurulu başkanı olan Wang’ın kariyerinde Google teknoloji ekibinde yöneticilik yaptığı da dikkat çeken bilgiler arasında yer alıyor.

LOOPRING (LRC) NASIL ÇALIŞIR?

Loopring (LRC) platformunda yer alan kullanıcıların kripto para alışverişi yapmak için herhangi bir borsaya kayıt yaptırmak zorunda değildir ve borsaya para yatırmalarına gerek kalmaz. Ethereum akıllı kontratları ile IDex, Bitshares ve Ether Delta gibi merkezi olmayan borsalarda bile kullanıcıların paralarını borsalara yatırması gerekir. Fakat Loopring platformunda, kullanıcıların fonları asla emirle kilitlenmez ve hep cüzdanlarında kalır.

Loopring platformunun bu özelliği ile kullanıcılar, dijital varlıkları üzerinde tam bir hakka sahip olur. Örneğin kullanıcı vermiş olduğu emri düzeltip artırabilir ya da iptal edebilir. Hatta dileyen kullanıcılar cüzdanlarındaki paranın tamamını emir verdikten sonra bile taşıyabilir. Bu durumda ise protokolde yer alan ring madencileri, emirleri henüz eşleştirmeden hemen önce hesap cüzdanın bakiyesi konusunda uyarıda bulunur. Dolayısıyla kullanıcının son emri etkilenir.

RING MADENCİLERİ NASIL ÇALIŞIR?

Ring madenciler, kullanıcıların emirlerini tahtalar aracılığıyla toplarlar ve tüm taraflar için talep edilen işlemlerin tamamlanması bitene kadar bu işleme devam ederler. Ring madenciler bu işlemler sonunda herhangi bir emirin son satın alınma tutarı üzerinden kar marjı ya da Loopring token cinsinden bir gelir kazanırlar.

Dolayısıyla ring madenciler, satıcıların paralarının karşılığını almalarını ve en iyi fiyatları bulmalarını sağlar. Böylece satıcılar adil ödeme yapmış olurlar. Bu ticaret yöntemi, Loopring protokolü aracılığıyla yapıldığı için arbitraj imkanlarını da azaltır.

.

LOOPRING (LRC) COIN NERDEN ALINIP SATILIR?

Loopring (LRC) coin  sahip olmak isteyen kullanıcılar öncelikle, alım satım yapabilecekleri kripto para piyasasına karar vermelidir. Kripto para alım satım platformları gerçek para birimleri karşılığında kripto para satan borsalardır. Kripto para borsası, kullanıcıların al-sat yapmasına aracılık eden platformlardır. Burada kullanıcılar yalnızca, alım satım platformunun desteklediği kripto paralarla işlem yaparak satış ya da alış emri verebilir. Örneğin bir kullanıcı, hesabında bulunan herhangi bir kripto para birimine alış emri verdiğinde, farklı bir kullanıcının satış emriyle eşleşirse bu işleme ‘kripto para alımı’ denir.

Kripto para alım-satım hizmeti sunan tüm borsalar üzerinden, kullanıcı üyeliği yaparak alışveriş yapılabilir. Yerli ya da yabancı borsaların hepsi de kripto para birimini uzun ya da kısa vadeli tutmanıza, alıp satmanıza izin verir. Herhangi bir borsada satılan bir kripto parayı almanız için öncelikle hesap oluşturmanız gerekir. Ardından bu kripto para borsasının talep ettiği evrakları ve kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra bir finansman kaynağı ile seçilen kripto paranın alımı yapılabilir. Finansman kaynağı seçilen kripto para borsasına göre değişebilir. Yerli ve yabancı kripto para borsalarının anlaşmalı olduğu banka değişiklik gösterebilir. Alınan kripto para hisse senetleri gibi bir süre tutabilir, belli bir süre sonra satabilirsiniz. Eğer kripto parayı uzun vadede tutmak istiyorsanız, kayıt yaptığınız cüzdanınızda veya sıcak ya da soğuk cüzdanınızda tutabilirsiniz.

LOOPRING (LRC) NEREDE SAKLANIR?

Loopring (LRC) coin yerli ve yabancı birçok kripto para borsasında yer alır. Kullanıcılar dilerse bu dijital varlığı, hesap cüzdanlarında ya da birden fazla yöntemle saklayabilir. Bunlar sıcak ve soğuk cüzdanlar olarak ikiye ayrılır. Dileyen kullanıcılar LRC coin kripto para birimini, masaüstü ya da mobil cihazlar dışında donanım cüzdanlarında tutabilir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazıda kripto para ekosisteminde yer alan Loopring (LRC) coin kripto para birimine  ilişkin bilgiler verilmiştir. Yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

Loopring (LRC) nedir? LRC coin nereden ve nasıl alınıp satılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!