featured

Kur korumalı mevduatta 700 milyar TL’lik düşüş

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kur korumalı mevduat hesaplarında önemli bir düşüş yaşandığını açıkladı. Yılmaz, 2023 yılı Ağustos ortasında rekor seviyeye ulaşan yaklaşık 3 trilyon 408 milyar TL’lik mevduatın, 15 Aralık 2023 itibarıyla 2 trilyon 682 milyar TL’ye gerilediğini belirtti. Bu süreçte yaklaşık 700 milyar TL civarında bir azalma yaşandığına vurgu yapan Yılmaz, konuyla ilgili TBMM’de milletvekillerine bilgi verdi.

Kur korumalı mevduat hesaplarındaki bu önemli gerilemenin nedenleri ve etkileri konusunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, finansal piyasalardaki değişikliklerin ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisinin olduğunu ifade etti. Yılmaz, bu durumun ekonomik aktörler üzerindeki etkilerini değerlendirirken, hükümetin alacağı önlemlerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Ülke ekonomisi açısından kritik öneme sahip olan bu gelişme, ekonomi uzmanları ve piyasa analistleri tarafından yakından takip edilmekte. Finansal piyasalardaki bu dalgalanmanın ekonomik istikrar üzerindeki potansiyel etkileri konusunda gelecek günlerde daha fazla değerlendirme yapılması bekleniyor.

Kur korumalı mevduatta 700 milyar TL’lik düşüş
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!