featured
A collection of bitcoin, litecoin and ethereum tokens sit in this arranged photograph in Danbury, U.K., on Tuesday, Oct. 17, 2017. On Wednesday, billionaire Warren Buffett said on CNBC that most digital coins won't hold their value. Photographer: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Kripto paralara yönelik düzenleme hazırlıkları hız kazandı

Son yıllarda, kripto varlıklar ve bu varlıklara bağlı ürünler ile hizmetler hızla yükselişte ve bu gelişmeler, geleneksel finansal sistemlerle daha fazla entegre hale gelme eğiliminde. Bu dijital para birimlerinin, herhangi bir banka veya finansal kuruluşa ihtiyaç duymadan internet üzerinden kullanılabilmesi, düzenleyici veya denetleyici bir otoriteye bağlı olmadan faaliyet gösterilebilmesi anlamına geliyor.

Ancak, bu hızlı büyüme ve yenilikler, finansal piyasalarda ve kullanıcılar arasında tartışmaları da beraberinde getiriyor. Kripto işlemlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi konusunda eksiklikler ve riskler bulunuyor.

G20 Liderler Zirvesi sonrası yayınlanan bildirge, kripto varlıkların politika ve düzenlemelerinin yakın gelecekte ele alınacağına işaret ediyor. Finansal İstikrar Kurulu’nun, kripto varlıkların faaliyetleri ve küresel stablecoin alanının düzenlenmesi, denetlenmesi ve gözetimine yönelik tavsiyelerini onaylaması da bu konuda atılacak adımların habercisi.

Rusya’da kripto paraların yasal durumu tartışmalı bir hal alırken, ülkede kripto paralara olan ilgi hızla artıyor. Kripto para madenciliği Rusya’da yaygın bir iş haline gelirken, ülke aynı zamanda kripto para borsalarının yoğun kullanımına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Ancak, bu alandaki yasal düzenlemeler hala netlik kazanmış değil.

Çin ise kripto paraları yasaklayan en katı adımları atan ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Ülkede kripto paraların kullanımı, ekonomik düzeni bozduğu ve suçu yaygınlaştırdığı gerekçesiyle yasaklandı. Çin Merkez Bankası ise dijital yuanın yaygınlaştırılması için çalışmalarına hız veriyor. Uzmanlar, hükümet kontrolünde olan dijital para birimlerinin gizlilik seviyeleri üzerinde daha fazla denetim sağlayabildiğini belirtiyor.

AB ülkeleri, kripto varlık hizmeti sunanların lisans almasını gerektiren ve otomatik bilgi paylaşımını içeren bir yasal çerçeve oluşturarak vergi kaçırılmasını önlemeye yönelik adımlar atıyor. Kripto varlıkların vergilendirilmesi ve bu bilgilerin paylaşılması konusundaki düzenlemeler, finansal şeffaflığı artırmayı amaçlıyor. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, vergi makamları ile otomatik bilgi paylaşımı yapmak zorunda kalacaklar.

Kripto paralara yönelik düzenleme hazırlıkları hız kazandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!