featured

Avrupa Birliği, Kripto Yasa Taslağı MiCa’yı Resmileştirdi

Avrupa Birliği, kripto ticareti yapanlara tescil zorunluluğunun yanı sıra, Kripto Varlıklar Yönetmenliği (MiCa) yasa taslağını da tamamladı.

Avrupa Birliği, Haziran ayında kabul ettiği yasa taslağı MiCa’yı tam anlamıyla resmileştirdi. Kripto para sağlayıcılarının döküman paylaşımı ve stablecoin’lerin rezerv zorunluluğu gibi konu başlıklarını inceleyen MiCa, resmi olarak yürürlüğe girdi. Avrupa Birliği hükümet temsilcileri, Haziran ayında başlatılan bu yasa taslağını imzalayarak resmileştirdi.

Avrupa Birliği, Kripto Düzenleyicisi MiCa’yı Hazırladı

Avrupa Birliği genelinde yürürlüğe sokulacak bu yasa, kripto paralar ve borsalar için çeşitli yükümlülükler getirecek. Yasanın içerikleri arasında yer alan stablecoin rezerv zorunluluğu dikkat çekti. Terra benzeri çöküşleri engellemeyi amaçlayan içerik, yatırımcıları da güvence altına alacak.

Yürürlüğe giren yasaya göre, Avrupa Birliği üyesindeki ülkelerde artık kripto paralar resmi olarak düzenlendi. Yasaya göre, kripto varlık cüzdanları ve borsalar lisans almak zorunda kalacak. Merkeziyetsiz sisteme aykırı gözüken bu sistem sayesinde, kullanıcıların mal varlıklarının güvence altında tutulması hedefleniyor.

Avrupa Birliği, Haziran ayından bu yana anlaşmaya varılan yasa taslağı üzerinde yoğun mesai harcadı. Son olarak birlik ülkelerinin yasanın son halini imzalamasıyla, MiCa resmi olarak tamamlandı.

Avrupa Birliği, Kripto Yasa Taslağı MiCa’yı Resmileştirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!