featured

Kripto para sektöründe FUD ne anlama gelir?

Kripto para piyasalarında internet ortamında yer alan iletişim kanallarında, sıklıkla manipülatif açıklamalar ve aslı olmayan haberler yer alıyor. Özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımlar, yatırımcıların korkmasına neden olarak bilinçsiz bir şekilde FUD yaşamasına neden oluyor.

Hem yatırımcıları hem de kullanıcıları etkileyen FUD, kripto para piyasasını kötü etkilemek isteyen belirli grup ve kişilerin çalışmalarıyla gerçekleşir. Bu çalışmalarla, genellikle asılsız ve abartılmış bir şekilde duyurularak yatırımcı ve kullanıcıların panikle işlem yapması hedeflenir.

.

FUD NE ANLAMA GELİR?

İngilizce’deki Fear (korku), Uncertainty (belirsizlik) ve Doubt (şüphe) kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle FUD oluşur. Herhangi bir kripto parayı ya da kripto paraların hepsi hedeflenerek, olumsuz konular gündeme getirilir. Bilinçli bir şekilde yapılmış bu açıklamalar, piyasada yer alan kullanıcılar ve yatırımcıların korku, belirsizlik ve şüphe yaşamasına neden olur.

FUD’a kapılan kullanıcılar, kendi stratejileri ve planlarının dışına çıkarak, uzun ya da kısa vadede yatırım yaptıkları söz konusu kripto para biriminden kaçmaya başlarlar. FUD’dan etkilenen kalabalık kullanıcı gruplarının hızlıca işlem yapması, piyasanın genelinde ya da söz konusu kripto paranın fiyatında düşüş yaşanmasına neden olur. Fiyatın da düşmesiyle, asılsız haberleri ortaya atarak FUD yaratmak isteyen kişiler amaçlarına ulaşmış olur. Kötü niyetli bu kişiler piyasada tedirginlik yarattıktan bir süre sonra, fiyatı düşen kripto parayı düşük fiyattan da alabilir.


.

KPİPTO PARA PİYASINDA FUD ETKİSİ

FUD, finansal piyasa ya da kripto para piyasasının dışında farklı alanlarda da kullanılabilir. FUD’un en yaygın kullanım alanı kripto para ya da finansal piyasalardır.

Başta Bitcoin olmak üzere, kripto para piyasaları 24 saat aktif ve canlı olan bir sistemdir. Kripto para piyasalarında sosyal medya gibi iletişim kanalları oldukça etkili olur. Bundan dolayı küresel piyasalarda etkili olan haber akışları, ülkelerde yaşanan finansal problemler, kripto para piyasaları için yapılmış negatif haberler ve kripto para piyasalarına ilgili olan sosyal medyada takipçi sayısı çok olan kişilerin yaydıkları asılsız söylemler piyasayı olumsuz etkiler.

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazıda kripto para piyasasında kullanılan FUD kısaltmasının tanımı yapılmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.

Kripto para sektöründe FUD ne anlama gelir?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!