featured

Kripto para kanun teklifi Meclis gündeminde : Kripto para kanun teklifi yarın Meclis’te görüşülecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, kripto varlıklarla ilgili yeni düzenlemeleri içeren kanun teklifinin görüşmelerine 25 Haziran Salı günü başlayacak. Teklif, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete geçebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınmasını zorunlu hale getiriyor.

Kripto Para Kanun Teklifi Meclis Gündeminde

Yeni düzenlemeye göre, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete geçebilmesi için SPK’dan izin alınması gerekecek. Bu izni almadan faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

İzin Almadan Hizmet Verilemeyecek

TBMM Genel Kurulu, haftalık çalışmasına 25 Haziran Salı günü başlayacak ve Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak. Kanun teklifi, izinsiz faaliyet gösteren kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik ciddi yaptırımlar öngörüyor.

Zimmet Suçlarına Ağır Cezalar

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, zimmet suçu işlemeleri halinde 8 yıldan 14 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacaklar.

Yıllık Gelirlerden Pay Ayrılacak

Platformlar, her yıl faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde birini SPK’ya, yüzde birini ise TÜBİTAK bütçesine ödeyerek gelir olarak kaydedecekler.

Beyan Zorunluluğu ve Faaliyet İzni

Kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyeti yürütenler, yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde faaliyet izni almak üzere gerekli başvuruları yapacak veya müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan üç ay içerisinde tasfiye kararı alacaklarına dair bir beyan sunmak zorunda olacaklar.

Yurt Dışındaki Hizmet Sağlayıcıları İçin Yeni Kurallar

Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcıları, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde sonlandırmak zorunda kalacaklar.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kripto para kanun teklifi Meclis gündeminde : Kripto para kanun teklifi yarın Meclis’te görüşülecek
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!