featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kısa çalışma ödeneği yönetmeliği güncellendi : Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanacak? Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Kısa çalışma ödeneği yönetmeliği güncellendi : Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanacak? Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

11 Haziran 2024’te Kısa Çalışma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler kapsamında, çalışana ödenecek Kısa Çalışma Ödeneği tutarı günlük brüt 400 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücretle çalışan bir kişinin günlük eline geçecek miktar ise 340 TL olacaktır. Asgari ücretin brüt tutarının aylık 20.002 TL olduğu göz önüne alındığında, bir çalışanın alacağı Kısa Çalışma Ödeneği aylık 30 bin TL olacaktır.

Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanacak?

Kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyen işçilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar, kısa çalışmanın başladığı tarihten itibaren son 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olma ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmayı içermektedir. Daha önce kısa çalışmadan yararlanan işyerleri, yeniden bu uygulamadan faydalanabilir. Asgari çalışan sayısında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Sigorta ve vergi borcu olan veya konkordato ilan eden işyerleri de bu uygulamaya e-Devlet üzerinden başvurabilirler.

İş müfettişlerince uygunluk tespiti tamamlandıktan sonra yeni işçi eklenmesi veya çalışılmayan sürenin artırılması talepleri, yeni bir başvuru olarak değerlendirilmektedir. Son 120 gün hizmet akdine tabi olma ve son 3 yılda en az 450 gün işsizlik sigortası primi ödeme şartlarını taşıyan tüm işçiler bu uygulamadan yararlanabilir. Yabancı işçiler de aynı şartları sağladıkları takdirde kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilirler.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının (2024 yılı itibarıyla 666 TL) yüzde 60’ı olarak belirlenmiştir. Bu durumda işçiye günlük brüt 400 TL kısa çalışma ödeneği ödenecektir.

Kısa çalışma ödeneği, işçinin çalışmadığı süreler için kendisine ödenir. Ödemeler, kuruma bildirilen banka hesap numaraları aracılığıyla yapılmakta olup, hesap numaralarının eksik veya hatalı bildirilmesi durumunda PTTBank aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

1 Mart 2024 ve sonrasında kısa çalışmaya başlayan sigortalılar için, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen süreler, üç yıl içerisindeki hizmet akdi fesihlerine istinaden yapılacak işsizlik ödeneği ödemelerine ilişkin hak sahipliği sürelerinden düşülmektedir. Ancak bu ödemelerin mahsup edilip edilmeyeceğine Cumhurbaşkanı karar vermektedir.

İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilmektedir. Sigortalının kusurundan kaynaklanan fazla ödemeler ise yasal faizi ile birlikte sigortalıdan tahsil edilirken, ölen sigortalılara ait fazla ödemeler geri tahsil edilmemektedir.

Kısa çalışma ödeneği, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır. Ayrıca, nafaka borçları dışında onda birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devredilemez.

Kısa çalışma ödeneği yönetmeliği güncellendi : Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanacak? Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!