featured

Kripto para düzenlemesi TBMM’den geçti : Kripto varlık düzenlemesi yasalaştı

TBMM Genel Kurulu, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni kabul etti. Teklifin kabul edilmesiyle birlikte Genel Kurul, 2 Temmuz’a kadar çalışmalarına ara verdi.

Yapılan düzenlemeler arasında, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kuruluşu ve faaliyetlerinin Sermaye Piyasası Kurulu iznine tabi tutulması yer alıyor. İzinsiz faaliyet gösterenlere hapis cezası öngörülüyor. Ayrıca, kripto varlık platformlarının faaliyetleri, kripto varlıkların saklanması, Türkiye’de yerleşik kişilerin kripto varlık işlemleri düzenlemeye bağlanıyor.

Düzenlemeler, kripto hizmet sağlayıcılarının faaliyetleri sırasında uymaları gereken ilke ve esasların belirlenmesini de içeriyor. Bu süreçte Sermaye Piyasası Kurulu, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumlarından teknik destek alarak denetim yapacak.

Kanunun yürürlük tarihinden itibaren mevcut kripto varlık hizmet sağlayıcılarına 1 ay içinde faaliyet izni alma zorunluluğu getiriliyor. Yurt dışındaki kripto firmalarına ise 3 ay içinde Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırma şartı getiriliyor, aksi takdirde izinsiz faaliyet kapsamına alınacaklar.

En tartışmalı düzenleme ise Sermaye Piyasası Kurulu’na, mahkeme kararı olmadan internet üzerinden içeriğin kaldırılması ve erişim engeli getirilmesi yetkisi verilmesi olarak öne çıkıyor. Bu düzenleme, izinsiz sermaye piyasası faaliyetleri, bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı gibi durumlarda uygulanabilecek.

Bu yeni düzenlemeler, kripto varlık piyasasının Türkiye’deki regülasyonunu daha sıkı hale getirerek güvenlik ve denetim mekanizmalarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kripto para düzenlemesi TBMM’den geçti : Kripto varlık düzenlemesi yasalaştı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!