featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Piyasaların gözü Merkez Bankası faiz kararında : Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz kararı öncesi döviz ve altın fiyatları

Piyasaların gözü Merkez Bankası faiz kararında : Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz kararı öncesi döviz ve altın fiyatları

Küresel piyasalar bugün ABD’de açıklanacak büyüme verileri öncesi karışık bir seyir izlerken, Türkiye’de ise odak noktası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararlarına çevrildi.

Bugün saat 14.00’te toplanacak olan TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizindeki kararını açıklayacak. Banka, geçtiğimiz toplantıda politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutmuştu.

Geçen yılın haziran ayından bu yana sıkı para politikası uygulayan TCMB, politika faizini mart ayında son kez yükseltmişti. Nisan ve mayıs aylarında ise faiz oranı sabit kalmıştı.

Ekonomistlerin büyük çoğunluğu, TCMB’nin politika faizini bugünkü toplantıda yüzde 50’de sabit bırakacağını öngörüyor. Yıl sonuna kadar ise faiz oranının yine yüzde 50 seviyesinde kalacağı tahmin ediliyor.

Piyasa katılımcıları arasında yapılan ankete göre, cari ay ve önümüzdeki üç ay için politika faizi beklentisi yüzde 50 olarak belirlendi. Oniki ay sonrası için ise politika faizi beklentisi yüzde 35,90’a geriledi.

Türkiye’de piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararı öncesinde karışık bir seyir izliyor. Gram altın 2 bin 431 lira seviyesinden, dolar ise 32,8611 lira seviyesinden işlem görüyor.

Dünya genelinde ise ABD’de bugün açıklanacak büyüme verileri öncesi piyasalarda karışık bir görünüm hakim. Dolar endeksi önceki günkü kapanışının altında seyrederken, altının ons fiyatı hafif bir artışla 2 bin 300 dolardan işlem görüyor.

Faiz kararı öncesi döviz ve altın fiyatları

İstanbul Kapalıçarşı serbest piyasasında altın fiyatları şu şekilde:

  • Gram altın: 2 bin 431 lira
  • Çeyrek altın: 4 bin 122 lira
  • Cumhuriyet altını: 16 bin 795 lira
  • Tam altın: 16 bin 488 lira
  • Yarım altın: 8 bin 244 lira

Brent petrol varil fiyatı ise önceki günkü yükselişin ardından bugün yatay bir seyir izliyor, dolar/yen paritesi ise önceki günkü yüksek seviyelerinden sonra hafif bir gerileme gösteriyor.

Dolar/TL ise dünün altında bir seyir izleyerek bugüne yüzde 0,15 artışla 32,8611 lira seviyesinden başladı. Euro ise 35,2626 lira ve sterlin ise 41,6114 lira seviyelerinden işlem görüyor.

Piyasaların gözü Merkez Bankası faiz kararında : Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz kararı öncesi döviz ve altın fiyatları
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!