featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kredi kartı ve kredi faizlerinde üst limit belli oldu

Kredi kartı ve kredi faizlerinde üst limit belli oldu

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında Türkiye’de finansal alanlarda önemli değişiklikler yaşandı. Taşıt, konut ve ihtiyaç kredi faiz oranları artış gösterdi. Ayrıca, kredi kartı ve ticari kredi faizlerine ilişkin üst limitler belirlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Hafize Gaye Erkan başkanlığında dördüncü kez toplandı ve merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Bu karara göre, Merkez Bankası PPK, politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda 500 baz puan artırarak yüzde 30 seviyesine çıkardı. Bu, faiz oranının son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı anlamına geldi. Merkez Bankası, son dört ay içinde toplamda 21.5 puanlık faiz artışı gerçekleştirmiş oldu.

TCMB’nin faiz kararının ardından, kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde üst limitler de arttı. Referans faiz oranı aylık bazda yüzde 2,71’e yükselirken, kredi kartı gecikme faizi aylık bazda yüzde 3,76’ya yükseldi. Nakit çekim işlemlerinde ise faiz oranı aylık bazda yüzde 3,57’den yüzde 4,02’ye yükseldi. Ticari kredi faizlerindeki üst limit ise 1,8’lik kat sayıya göre hesaplandı ve yüzde 56,3’ten yüzde 69,3’e çıktı. İhracat ve yatırım kredileri için belirlenen sınır ise yıllık bazda yüzde 43,8’den yüzde 53,9’a yükseltildi.

Kredi kartı ve kredi faizlerinde üst limit belli oldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!