featured

Kredi kartı faizlerinde üst limitler arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25’e çıkarması, kredi kartı ve ticari kredi faizlerine de yansıdı.

TCMB’nin faiz artırımı sonrasında, bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan gecikme faizi yüzde 2,81’e yükseltildi. Bu yeni oranın 1 Eylül’den itibaren geçerli olması için gerekli düzenlemeler yapıldı.

Ayrıca, Merkez Bankası kredi kartı nakit çekim ve KMH (Kredili Mevduat Hesabı) aylık azami faiz oranını da %2,81’e yükseltti.

TCMB’nin politika faizini yüzde 17.5’ten yüzde 25’e yükseltmesinin ardından kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde de üst limitler arttı.

Kredi kartı faiz oranı aylık %2,81 olarak belirlendi ve yıllık olarak %40,1’e denk geliyor. Nakit çekim faiz oranı ise aylık %3,57 olarak belirlendi ve yıllık olarak %53,2’ye ulaştı.

Ticari kredi faizlerinde de üst limit, %1,8’lik kat sayısı baz alınarak yüzde 56,3 olarak revize edildi.

Bu değişikliklerle birlikte referans faiz oranı aylık bazda %2,26’ya yükselirken, kredi kartı gecikme faizi aylık %2,81’e yükselerek yıllık bazda %40,1’e çıktı. Nakit çekim işlemlerinde aylık faiz oranı %3,57, yıllık faiz oranı ise %53,2 oldu. Ticari kredi faizlerinde ise üst limit, %1,8 kat sayısıyla hesaplandı ve %56,3 olarak belirlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi kartı faizlerinde üst limitler arttı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!