featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. KKM’de şirketlere vergi avantajı bitti : Kur korumalı mevduatta vergi istisnası sona erdi

KKM’de şirketlere vergi avantajı bitti : Kur korumalı mevduatta vergi istisnası sona erdi

Bugün itibarıyla, kur korumalı mevduat ve katılım hesaplarına uygulanan kurumlar vergisi istisnası sona erdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, döviz cinsinden kur korumalı mevduatlarda şirketlerin vergi avantajının temmuzda yenilenmeyeceğini açıkladı.

Kur korumalı mevduatlarda kurumlar vergisi istisnasının süresi önceki tarihi olan 31 Aralık 2023’ten 30 Haziran 2024’e uzatılmıştı. Ancak Bakan Şimşek, bugün yaptığı açıklamada yeni bir düzenleme yapılmayacağını ve uygulamanın bugün itibarıyla sona erdiğini duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 21 Haziran haftasında kur korumalı mevduatlarda 35,8 milyar TL’lik bir düşüş yaşandı. Böylece kur korumalı mevduatların büyüklüğü 2 trilyon 33 milyar TL seviyesine geriledi.

Ayrıca, kur korumalı döviz/altın dönüşümlü mevduat/katılma stok bakiyesi mayıs ayında 5 milyar dolar azalarak 67,9 milyar dolara indi. Bu dönemde tüzel kişi stok bakiyesi 2,2 milyar dolar azalarak 19,2 milyar dolara gerilerken, Türk Lirası KKM stok bakiyesi de 28 milyar lira azalarak 37,1 milyar liraya geriledi.

KKM’de şirketlere vergi avantajı bitti : Kur korumalı mevduatta vergi istisnası sona erdi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!