featured

Kirada yüzde 25 zam düzenlemesi devam edecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut kiralamalarındaki kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te sona erecek düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, önümüzdeki dönemde bu sınırlamanın ihtiyaç duyulmayacak ve süre uzatılmayacak şekilde devam edeceğini belirtti. Ayrıca, bir kişinin birinci evine göre farklı, ikinci evine göre ise farklı vergi uygulamalarını planladıklarını ifade etti.

Hükümetin enflasyonla mücadele programı çerçevesinde atılan adımların devam ettiğini vurgulayan Bakan Şimşek, Merkez Bankası’nın faizleri 250 baz puan artırarak yüzde 42.5’e çıkarmasına da değindi. Üç gün önce iş ve finans dünyası temsilcileriyle basına kapalı bir yemekte bir araya geldiği ifade edilen toplantıda, Sayın Cumhurbaşkanı’nın programlarına tam destek verdiğini belirten Bakan Şimşek, seçim sonrasında da ekonomi programlarının aynı kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.

Toplantıda konuşulan bir diğer konu ise kredi kartı taksit sınırlamasıydı. Bakan Şimşek, dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülke olduklarını ve bu uygulamanın vatandaşın gelirinden fazla harcamasına neden olduğunu belirterek, bu konuda düzenlemeler yapılacağını ifade etti.

Ayrıca, Kur Korumalı Mevduat (KKM) kaynaklı vergi avantajının kaldırılacağını açıklayan Bakan Şimşek, bu uygulamayı piyasayı bozmadan sonlandıracaklarını, ancak konuyla ilgili bir süre vermediğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kirada yüzde 25 zam düzenlemesi devam edecek mi?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!