featured

Asgari ücret 3. toplantısı ne zaman? Asgari ücret ne kadar olacak?

Ülkede asgari ücretin belirlenmesi için kritik günlerin yaşandığı şu günlerde, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısı merak konusu. İlk iki toplantıdan sonuç çıkmazken, vatandaşlar asgari ücretin ne zaman ve ne kadar artacağını araştırıyor.

Asgari ücretin ilk toplantısı 11 Aralık’ta, ikincisi ise 18 Aralık’ta gerçekleşti, ancak henüz bir karar alınamadı. Asgari ücret zammı için kritik günler yaşanırken, işçi ve işveren, asgari ücretin ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısı için belirlenen tarih ise henüz duyurulmadı, ancak toplantının 25-29 Aralık tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Asgari ücretin son toplantısı 18 Aralık’ta yapıldı. Komisyon, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik bir ekip tarafından belirleniyor. Toplantıda alınacak karar, yeni asgari ücretin belirlenmesinde etkili olacak.

Toplantının tam günü ve saati henüz duyurulmasa da, önümüzdeki hafta içinde, yani 25-29 Aralık tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Toplantıda alınacak kararlar, asgari ücretin gelecek dönemde ne kadar olacağını belirleyecek.

Asgari ücretin zam oranlarına göre belirlenecek net ve brüt rakamlar şu şekilde:

  • Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
  • Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
  • Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
  • Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
  • Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

Hatırlatmak gerekirse, mevcut asgari ücret 1 Temmuz itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltilmiş ve asgari ücret desteği de 500 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücret 3. toplantısı ne zaman? Asgari ücret ne kadar olacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!