featured

Kıdem tazminatı tavanı artıyor : Kıdem tazminatı tavanı ne kadar? Kıdem tazminatı tavanı kaç TL olacak?

Memur ve memur emeklilerinin zam oranı ile kıdem tazminatı tavanının 3 Temmuz’da açıklanması bekleniyor. Bu zam oranları, Haziran ayı enflasyon rakamlarının da 3 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından saat 10.00’da duyurulmasıyla belirlenecek.

Haziran ayı enflasyonuyla birlikte memur maaşlarına yapılacak zam, işten ayrılanların kıdem tazminatı alacakları ücreti de etkileyecek. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcı Anketi’ne göre, Haziran enflasyonunun %2,52 olması bekleniyor. Bu tahminlere göre, 6 aylık enflasyon oranı %25,81’e yükselecek ve memur ve memur emeklileri kümülatif olarak %20,35 zam alacaklar.

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar olacak?

Öte yandan, kıdem tazminatı tavanı da Ocak-Haziran döneminde 35.058,58 TL olarak uygulandı. Haziran enflasyon beklentileri göz önüne alındığında, kıdem tazminatı tavanının 42.193 TL’ye yükseleceği tahmin ediliyor. Ancak asgari ücretle çalışan işçiler için kıdem tazminatı tavanı 20.002 TL olarak devam edecek.

Kıdem tazminatı tavanı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı tavanı, memur maaş zam oranlarıyla belirlenir ve 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Genelgesi ile kesinleştirilecek. Kıdem tazminatı hesaplamalarında ise işçinin işten ayrılırken giydirilmiş en son brüt ücreti esas alınarak, her bir yıl için bir aylık brüt ücret tutarında ödeme yapılıyor, bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kıdem tazminatı tavanı artıyor : Kıdem tazminatı tavanı ne kadar? Kıdem tazminatı tavanı kaç TL olacak?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!