featured

Kamuda tasarrufta ilk toplantı bugün

Son iki gün içinde duyurulan “kamuda tasarruf paketi”nin ardından, bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında kritik bir toplantı gerçekleştirilecek.

Beştepe’de düzenlenecek olan bu toplantılar, iki hafta boyunca üzerinde titizlikle çalışılması planlanan bir dizi değerlendirme sürecini başlatacak. Tasarruf paketindeki her bir madde, mevcut mevzuat çerçevesinde incelenecek ve hangi maddelerin cumhurbaşkanı kararnamesi, hangi maddelerin yasa, hangi maddelerin yönetmelik, hangi maddelerin ise genelge veya uygulama değişikliği ile hayata geçirileceğine karar verilecek.

Edinilen bilgilere göre, kamuda araç tahsislerine dair mevzuatın belirli bir hükmü bulunmamakta. Bu nedenle, ilgili düzenlemenin kanun gerektirmeyeceği belirtiliyor. Ancak, “huzur hakkı ödemeleri”ne ilişkin Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) yönetimiyle ilgili yasal bir değişiklik planlanıyor. Bu çerçevede, özel şirketlerde genel müdürlük ile yönetim kurulu başkanlığı pozisyonlarının ayrılması hedefleniyor.

AK Parti yetkilileri, “Özel şirketlerde kamu adına görev yapanlar bulunmakta. Örneğin, bir özel banka. Bu kişiler, genel kurul kararıyla huzur hakkı alıyorlar. Bu oldukça istisnai bir durum. Şimdi bu huzur haklarının Hazine’ye aktarılacağını duyuracağız. Hazine’den herkese eşit bir ödeme yapılacak” şeklinde konuştu. Tasarruf paketi kapsamında beklenen bir torba yasa ile, özlük hakları ve harcamalarla ilgili düzenlemelerin yer alacağı ifade ediliyor.

Kamuda tasarrufta ilk toplantı bugün
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!