featured

Ücretli çalışan sayısı martta arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayı ücretli çalışan istatistiklerini içeren raporu kamuoyuna sundu. Rapora göre, ücretli çalışan sayısında belirgin bir artış kaydedildi. 2024 yılının Mart ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ücretli çalışan sayısında %2,6’lık bir artış yaşandı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde toplam ücretli çalışan sayısı da Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,6 oranında yükseldi. Geçen yılın Mart ayında 14 milyon 839 bin 534 olan ücretli çalışan sayısı, 2024 yılının Mart ayında 15 milyon 225 bin 128’e yükseldi.

Ücretli çalışanların sektörel dağılımına bakıldığında; 2024 Mart ayında sanayi sektöründe %1,0 azalma, inşaat sektöründe %9,3 artış ve ticaret-hizmet sektöründe ise %3,5 artış görüldü.

Aylık bazda ise ücretli çalışan sayısında %0,1 oranında bir azalma kaydedildi. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde toplam ücretli çalışan sayısı, 2024 Mart ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında geriledi.

Aylık bazda sektörel dağılıma bakıldığında; Mart ayında sanayi sektöründe %0,4’lük bir azalma, inşaat sektöründe %0,1’lik bir azalma ve ticaret-hizmet sektöründe ise %0,1’lik bir artış görüldü.

Ücretli çalışan sayısı martta arttı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!