featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kamuda tasarruf tedbirleri : Vergi dairesi başkanlıkları ‘defterdarlık’ oldu

Kamuda tasarruf tedbirleri : Vergi dairesi başkanlıkları ‘defterdarlık’ oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile mevcut defterdarlıklar kapatılarak, vergi dairesi başkanlıklarının unvanı “defterdarlık” olarak değiştirildi ve yeni kurulan defterdarlıklar Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bağlandı.

Bakanlıkların Taşra Teşkilatları Tek Çatı Altında Birleştirildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın taşra teşkilatında yer alan defterdarlıklar ile GİB’in taşra teşkilatındaki vergi dairesi başkanlıkları, yeni düzenleme ile tek çatı altında toplandı. Bu kapsamda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamuda tasarruf düzenlemeleri kapsamında yaptığı açıklamalar doğrultusunda defterdarlıklar ve vergi dairesi başkanlıklarının birleştirilmesi kararı uygulamaya konuldu.

Yeni Düzenlemeler ile Görev Dağılımı ve Yetkiler Belirlendi

Düzenlemeye göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın taşra teşkilatındaki hizmetler, GİB’e bağlı olarak kurulan defterdarlıklar bünyesinde yürütülecek. Defterdarlıkların görev ve fonksiyonlarında meydana gelen azalış ve taşrada sunulan hizmetlerin ağırlıklı olarak vergi hizmetlerinden oluşması nedeniyle yeni defterdarlıklar GİB’e bağlı olarak kurulacak.

29 İldeki Vergi Daireleri Defterdarlığa Dönüştürüldü

Kararnameyle birlikte, 29 ilde bulunan vergi dairesi başkanlıkları defterdarlığa dönüştürülerek bulundukları ilin ismini aldı. Bu düzenleme ile vergi dairesi başkanları, defterdar unvanına sahip oldu. Vergi dairesi başkanlığı bulunmayan 52 ilde ise yeni defterdarlıklar kuruldu ve böylece GİB, ülke genelinde tek tip örgüt yapısına kavuştu.

Yeni Defterdarlıkların Yetki ve Görevleri

Defterdarlar, taşrada Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın en büyük memuru ve il ile bağlı ilçeler teşkilatının amiri sıfatını taşıyacak. Ayrıca, defterdarlıklar, vergi dairesi başkanlıklarının görev ve yetkilerine sahip olacak. İstanbul’da bulunan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı kaldırılarak, mükellefleri GİB tarafından belirlenecek vergi dairesine aktarılacak veya yeni bir vergi dairesi kurulacak.

Bakanlık Görev Tanımlarında Yenilikler

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Tasarruf Tedbirleri konulu 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde yer alan hususlara ilişkin izleme ve raporlama görevleri verildi. Ayrıca, kamu harcamalarının gözden geçirilmesi, harcamalarda etkinlik ve verimlilik artışı sağlanması ve tasarruf önerilerinin geliştirilmesi konularında da Bakanlık yetkilendirildi.

Yeni Kadro ve Pozisyonlar

Düzenleme kapsamında bazı kadro ve pozisyonlar iptal edilirken, bazı yeni kadrolar ihdas edildi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 1 Eylül tarihinde yürürlüğe girecek.

Kamuda tasarruf tedbirleri : Vergi dairesi başkanlıkları ‘defterdarlık’ oldu
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!