featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Milyonların gözü bugün açıklanacak enflasyon rakamlarında : Haziran ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak?

Milyonların gözü bugün açıklanacak enflasyon rakamlarında : Haziran ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak?

Bugün açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon rakamları, milyonlarca memur ve emeklinin maaş zamlarını belirleyecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), memur ve emeklilerin maaş artış oranlarını netleştirecek. Mayıs ayında TÜFE, bir önceki aya göre yüzde 3,37, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75,45 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 62,51 artış göstermişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı tarih belli oldu. Buna göre; Haziran ayı enflasyon verileri 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da açıklanacak.

Merkez Bankası’nın Haziran ayı piyasa katılımcıları anketine göre, cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi yüzde 43,52, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 31,79 ve 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 20,33 olarak güncellenmiştir.

Yılın ilk beş ayında TÜFE, Ocak’ta yüzde 6,70, Şubat’ta yüzde 4,53, Mart’ta yüzde 3,16, Nisan’da yüzde 3,18 ve Mayıs’ta yüzde 3,37 oranında artış göstermiştir.

Memur ve Emekli Zam Oranları Belirleniyor

Yaklaşık 16 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş zam oranları, Haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla netleşecek. Memur maaşlarındaki artış, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı ve şehit dul yetim aylıklarının da güncellenmesini sağlayacak.

Kıdem Tazminatı Artacak

Çalışanların en önemli güvencelerinden biri olan kıdem tazminatı da memur zamlarından etkilenecek. Kıdem tazminatı, çalışılan her yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplanmakta olup, tavan tutarın belirlenmesinde memur zamları etkili olacak.

Memur ve emekli maaşları, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirlenirken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarında TÜFE önemli rol oynamaktadır. Son beş aylık enflasyon oranı yüzde 22,72 olarak gerçekleşti ve Haziran ayı verilerinin eklenmesiyle bu oranın yüzde 25 seviyelerine çıkması bekleniyor.

Memur ve memur emeklilerinin maaş artışları, enflasyon farkı dahil olmak üzere beş aylık enflasyona göre yüzde 17,38 olarak hesaplanmış olup, Haziran enflasyonu ile birlikte yüzde 20 civarında bir artış öngörülmektedir. Ocak 2024’te memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı yüzde 49,25 iken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 37,57 olmuştu. Bu fark, Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıyla eşitlenmişti. Memur ve memur emeklileri Ocak ayında toplu sözleşmeye göre yüzde 15 zam alırken, Temmuz ayında yüzde 10 zam alacaklar ve enflasyon farkı da buna eklenecektir. Bu nedenle, SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle aralarındaki fark 5 puan olarak hesaplanmıştır.

Milyonların gözü bugün açıklanacak enflasyon rakamlarında : Haziran ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!