featured

JPMorgan’dan Türk Lirası tavsiyesi

JPMorgan, gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik bir değerlendirme yayınladı. Bu incelemede, Türk Lirası hakkında da bir öneride bulunarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yıl sonuna kadar faizleri 500 baz puan artıracağını tahmin etti.

ABD’nin önde gelen bankalarından JPMorgan, gelişmekte olan ülke para birimlerini değerlendirdi ve Türkiye’ye dikkat çekti. Kurum, stratejik olarak ağırlık artırma tavsiyesini sürdürdü ve Türk Lirası’ndaki ağırlık artırma tavsiyesini de korudu.

JPMorgan Gelişen Piyasalar Stratejistleri Jonny Goulden, Saad Siddiqui ve Tales Padilha tarafından hazırlanan notta, tahvil getirilerindeki yükseliş ve verilerdeki istikrar, gelişmekte olan ülke merkez bankalarının dış riskler nedeniyle daha dikkatli, hatta sert politika benimsemeleri sebebiyle gelişen ülke para birimlerine yönelik ağırlık artırma tavsiyesini önerdi.

Stratejistler, Türk Lirası ile ilgili mevcut tavsiyelerini “ağırlık artır” olarak sürdürdü. Daha önce yayımlanan bir notta JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz politikasının daha sert bir yönde değişeceğini öngörmüştü.

JPMorgan’ın küresel gelişmekte olan piyasalar hisse araştırma ekibinin raporuna göre, JPMorgan Türkiye Başekonomisti Fatih Akçelik, 2023 yıl sonu politika faizi tahminlerini yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltti. Kasım ve aralık aylarında 250’şer baz puanlık faiz artışı bekleniyor.

Akçelik, TCMB’nin faiz politikası metnindeki sert dilin devam ettiğini ve bu nedenle kasım ve aralık aylarında her biri 250 baz puanlık faiz artışı beklediklerini belirtti. Bankanın 2024 yıl sonu faiz beklentisi ise yüzde 45 seviyesinde kaldı.

JPMorgan’dan Türk Lirası tavsiyesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!