featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İstanbul’un zam şampiyonu belli oldu

İstanbul’un zam şampiyonu belli oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2023 Ağustos ayının sonunda İstanbul’da perakende fiyatlarının en fazla arttığı ve azaldığı ürünleri duyurdu.

Ağustos ayı, son altı ayın en yüksek enflasyonunu yaşayan İstanbul’da, en çok fiyat artışı yaşanan ürünler açıklandı. İTO verilerine göre, ağustos ayında taksi ücretleri yüzde 75’lik artışla en fazla zam gören ürünlerin başında geldi. Ayrıca, kumaş türlerindeki artış da dikkat çekiciydi.

Buna göre, ağustos ayında Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubuna ait taksi yolcu taşıma ücretleri, yüzde 75’lik artışla fiyatı en fazla artan ürün oldu.

Giyim harcamaları kategorisinde ise poplin kumaş yüzde 60 artışla ikinci sırayı aldı, onu yüzde 59,56 artışla taze fasulye izledi.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’ne dahil olan 242 üründen 156’sının perakende fiyatlarında artış yaşandı. 7 ürünün fiyatı düşerken, 79 ürünün fiyatı ise değişmedi.

Ağustos ayında fiyatı en çok artan diğer ürünler şunlardı: vapur yolcu taşıma ücretleri yüzde 59,18 arttı, şehir içi otobüs ve raylı sistem yolcu taşıma ücretleri ise yüzde 51,52 oranında artış gösterdi. Mektup gönderim ücretleri yüzde 50, dolmuş-minibüs yolcu taşıma ücretleri yüzde 50, pamuklu kumaşlar yüzde 46,67, zeytinyağı yüzde 35,34 ve ekmek yüzde 28,96 oranında arttı.

Öte yandan, İTO verilerine göre, Ağustos 2023’te domates fiyatları yüzde -17,16 gerileyerek fiyatı en fazla düşen ürün oldu. Fiyatı azalan diğer ürünler ise şunlardı: salatalık yüzde -5,60, yaş üzüm yüzde -4,92, otel konaklama ücretleri yüzde -4,28 ve kavun yüzde -2,87 azaldı.

İstanbul’un zam şampiyonu belli oldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!