featured

IMF yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu, IMF’nin bir sonraki başkanının seçilmesine yönelik sürecin başladığını ve nisan sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini duyurdu.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın 5 yıllık görev süresinin 30 Eylül’de sona ermesiyle birlikte, IMF’nin yeni başkanının seçimi için adımlar atılmaya başlandı.

Yapılan açıklamada, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun yeni başkanın seçim sürecini başlattığı ve adayın Fon Guvernörü veya İcra Direktörü tarafından önerilebileceği, geçmiş uygulamalarda olduğu gibi oy birliğiyle karara varılmasının hedeflendiği ifade edildi. Sürecin nisan ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Açıklamada, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun, küresel finansal sistemin merkezinde yer alan fonun yönetimi için gerekli küresel duruşa sahip başarılı bir adayın seçimine önem verdiği vurgulandı.

Kristalina Georgieva geçen hafta, IMF yönetiminde ikinci bir dönem görev yapmak istediğini açıklamıştı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin maliye bakanları da Georgieva’nın ikinci bir dönem için IMF başkanlığına yeniden aday olmasını desteklediklerini belirtmişlerdi.

Geleneksel olarak, IMF Başkanı Avrupa ülkeleri tarafından belirlenirken, Dünya Bankası Başkanı ise ABD tarafından atanır.

IMF yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!