featured

HSBC Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

HSBC’nin 2024 yılı sonu için Türkiye’ye ilişkin ekonomik tahminleri güncellendi. Bankanın 14 Mart tarihli notuna göre, Türkiye’nin enflasyon tahmini yüzde 47,9’dan yüzde 49,4’e yükseltildi. Aynı notta 2025 enflasyon beklentisi ise yüzde 29 olarak belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) önceki enflasyon raporunda 2024 yıl sonu beklentisi yüzde 36 olarak belirlenmişti, ancak HSBC’nin revize ettiği tahminler bu rakamın üzerine çıktı.

HSBC ayrıca büyüme tahminlerini de revize etti. Buna göre, 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 2,5’ten yüzde 3,1’e yükseltildi. 2025 beklentisi ise yüzde 3,5’ten yüzde 3,6’ya revize edildi.

Banka, 2024 yılına ilişkin politika faiziyle ilgili beklentisini yüzde 45’te tutarken, artış olasılığına da işaret etti. Ancak, enflasyon tahminlerinin dikkate alındığında, faiz indirimlerinin ancak 2025 yılının ilk çeyreğinde yapılabilmesi için alan olduğunu belirtti.

HSBC, ekonomide yumuşak inişin devam edeceğini öngörüyor ve bu durumun dengesizliklerin yavaş düzeleceği anlamına geldiğini belirtiyor. Banka, daha fazla sıkılaştırma politikasının ekonominin daha hızlı bir şekilde soğutulmasına yardımcı olabileceğini, ancak daha kademeli bir yaklaşımın beklendiğini vurguluyor.

HSBC Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!