featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İmalat sanayisinde daralma hızlandı

İmalat sanayisinde daralma hızlandı

İmalat sektöründe mayıs ayında yaşanan gelişmeler, İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Global tarafındanderlenen imalat PMI verileriyle açıklandı.

Bu verilere göre, imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), üst üste ikinci ayda da eşik değer olan 50’nin altında kalarak 48,4’e geriledi. Bu durum, imalat sektöründe daralmanın hız kazandığına işaret ediyor.

Zorlu talep koşulları, yeni siparişler ve yeni ihracat siparişlerindeki düşüşün derinleşmesine yol açtı. Bu durum, şirketlerin üretimde ve çalışan sayısında azalmaya gitmesine neden oldu.

Diğer yandan, enflasyon kaynaklı baskıların hafiflediği yönünde işaretler devam ediyor. Girdi ve fabrika çıkış fiyatlarında mayısta daha düşük oranda artış kaydedildi.

İmalat PMI, nisanda kaydedilen 49,3 seviyesinden 48.4’e gerileyerek üst üste ikinci ayda da eşik değer olan 50’nin altında kaldı. Bu, sektördeki faaliyet koşullarının ılımlı bir daralma yaşadığına işaret etse de, endeks bu yılın en düşük değerini aldı.

Anket katılımcıları, düşüşün yüksek fiyatların bazı müşterileri etkilemesiyle zorlu talep koşullarından kaynaklandığını ifade ettiler. Bu durum, yeni ihracat siparişlerinde de etkili oldu ve üst üste 11. ayda da daralma yaşandı.

Yeni siparişlerin düşmesiyle paralel olarak üretim de azaldı. İmalat sektöründe üretim, üst üste ikinci ayda azalırken, endeks bu yılın en keskin düşüşünü kaydetti.

İstihdam ise üst üste dördüncü ayda da azaldı. İş gücünün azalması nedeniyle bazı şirketler, işten ayrılan çalışanların yerine yeni kişileri işe alma konusunda isteksiz kaldılar.

Girdi ve nihai ürünlerdeki alımlar, nisanda kaydedilen artışların ardından mayısta düştü. Enflasyon kaynaklı baskılar ise hafiflemeye devam etti. Girdi fiyatları enflasyonu beş ayın dip seviyesine gerilerken fabrika çıkış fiyatları da bir yılın en düşük artışını kaydetti.

PMI verilerini değerlendiren S&P Global Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Son veriler, Türk imalatçılarının, yeni sipariş almanın da zorlaşmasıyla gün geçtikçe daha zorlu bir faaliyet alanı ile karşı karşıya kaldıklarını gösteriyor” dedi. Harker, “Ancak, enflasyon kaynaklı baskıların hafiflemesi, yılın ikinci yarısında sektörde toparlanmanın önünü açabilir” şeklinde konuştu.

İmalat sanayisinde daralma hızlandı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!