featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 5 aylık enflasyon farkı ne kadar oldu? Memur ve emeklinin zam oranı netleşiyor : Memur ve emekli zammı ne kadar olacak? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu

5 aylık enflasyon farkı ne kadar oldu? Memur ve emeklinin zam oranı netleşiyor : Memur ve emekli zammı ne kadar olacak? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu

Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte yüz binlerce memur ve emeklinin gündeminde 5 aylık enflasyon farkı yer alıyor. Çalışan memur ve emekliler, ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs aylarını kapsayan enflasyon oranlarının belirlenmesiyle birlikte, bu dönemdeki enflasyon farkını merak ediyor. Peki, 2024 yılı için memur ve emekli maaşı zammı şimdiden ne kadar olacak?

5 Aylık Enflasyon Farkı Ne Kadar Oldu?

Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, memur ve emekliler güncel maaş zamlarına odaklandı. Yılda iki kez toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile maaşları belirlenen memur ve emekliler, 2024 yılının ilk beş aylık enflasyon verileri doğrultusunda temmuz ayında alacakları zamları hesaplamaya başladı. Peki, beş aylık enflasyon farkı ne kadar oldu? İşte enflasyon farkına göre memur ve emekli maaşı zam oranları.

5 Aylık Enflasyon Farkı Nasıl Hesaplandı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 olarak açıklandı. Bu veriler doğrultusunda SGK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53, mart ayı için yüzde 3,16, nisan ayı için yüzde 3,18 ve mayıs ayı için yüzde 3,37 enflasyon farkı elde etti. Böylece memur ve emeklilerin maaş zammını belirleyen beş aylık enflasyon oranı yüzde 22,72 olarak belirlendi.

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşları, altı aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Beş aylık enflasyon verilerine göre, emeklilerin maaş zammı yüzde 22,72 olarak gerçekleşti. Böylece Mayıs ayı itibarıyla emekliler, yüzde 22,72 oranında maaş zammını hak etmiş oldu.

Memur ve Memur Emeklisi Ne Kadar Zam Alacak?

Memur ve memur emeklileri, Haziran ayı itibarıyla yüzde 17,38 zam hakkı kazandı. Yılın ilk altı ayında toplu sözleşme ile yüzde 15 zam alan memurlar, toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da alacaklar. Altı aylık enflasyonun yüzde 15’i aşan bölümü, enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

Haziran Ayı Verileriyle Netleşecek

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10’luk zam hakkı bulunuyor. Yapılan hesaplamalar sonucunda, Mayıs itibarıyla memur ve memur emeklilerinin yüzde 17,38’lik kümülatif zammı netleşti. Ancak memur, memur ve işçi emeklilerinin maaş zam oranı, Haziran ayı enflasyon rakamları ile kesinleşecek. Haziran ayı enflasyon rakamlarının 3 Temmuz 2024 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Her yıl Ocak ve Temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alan emekliler, 2024 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında zam almıştı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte beş aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak belirlendi. Böylelikle emekliler, Mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını hak etmiş oldu.

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, altı aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplanmıştı. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte, bu oran doğrultusunda emeklilerin alacağı zam oranı yüzde 25,46 olarak netleşecek.

5 aylık enflasyon farkı ne kadar oldu? Memur ve emeklinin zam oranı netleşiyor : Memur ve emekli zammı ne kadar olacak? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!