featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İkinci el araç ve gayrimenkul ticaretinde değişiklik

İkinci el araç ve gayrimenkul ticaretinde değişiklik

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç ve taşınmaz satışlarını düzenlemek amacıyla ilan sitelerine yönelik yeni düzenlemeleri duyurdu. İlgili yönetmelik değişiklikleri, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre:

  • İlan sitelerinde sahte hesaplar kullanılarak kimlik gizlemeye yönelik uygulamalar engellenecek.
  • Kişiler, kendi, eşi veya birinci ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan ikinci el araç ve gayrimenkul ilanı verirken sadece yetki belgesi ile ilan verebilecekler.
  • İlan platformları, bu kurala uygun ilan denetimleri gerçekleştirmekle sorumlu olacaklar.
  • Kurallara uymayan ilanlar için 10 bin ile 100 bin TL arasında para cezası uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı, açık kimlik gizlemeyi önlemek ve sahte ilanların önüne geçmek amacıyla yeni düzenlemeler getirdi. Bu yeni değişiklikler ile birlikte, kişilerin kendi, eşinin veya birinci ve ikinci derece akrabalarının sahibi olmadığı veya yetkilendirilmediği taşınmaz veya taşıtları ilan sitelerinde yayınlamaları yasaklandı. Ayrıca, ilan platformlarındaki bilgi karmaşasını engellemek adına da cezai yaptırımlar uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı, açık kimlik gizlemeyi engellemek amacıyla, kişilerin kendilerine, eşlerine, birinci ve ikinci derece akrabalarına ait olmayan veya yetkilendirilmemiş taşınmaz veya taşıtları ilan sitelerine koymalarını yasaklayan bir düzenlemeyi hayata geçirdi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ve Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlık açıklamasına göre, son dönemde ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat manipülasyonu ve aldatıcı ilanlar yoluyla vatandaşların mağdur edildiği ve bu konuda artan şikayetlerin geldiği belirtildi. Bu etik dışı uygulamaları ve mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapılmasına karar verildi.

Açıklamada, yeni düzenlemelerin sahte hesaplarla ilan verilmesini önlemeyi amaçladığı ve kişilerin kendilerine, eşlerine veya birinci ve ikinci derece akrabalarına ait olmayan taşınmaz veya taşıtları ilan sitelerine koymalarını yasakladığı vurgulandı. Ayrıca, emlak komisyoncuları ve oto galerileri, yetki belgeleri ile doğrulama yaparak ilan verebilecekler.

Yapılan yeni düzenlemeler ile, ikinci el araç ve taşınmaz ilanlarını elektronik platformlara veren kişilerin, ilanın yayınlanması öncesinde kimlik doğrulaması yapmaları ve ilgili taşınmazın veya taşıtın ilanına yetkili olduklarını belgelemeleri gerekecek.

Yeni düzenlemelerin amacı, sahte ilanların önlenebilmesi, spekülatif fiyat artışlarının engellenmesi ve ilanlardaki bilgi kirliliğinin azaltılması olarak belirtildi. Bu kapsamda, yönetmeliklere uymayan her bir ilan için 10 bin ila 100 bin TL arasında idari para cezası öngörülüyor. Değişikliklerin yayım tarihinden itibaren 2 ay içinde vatandaşların ve ilan veren kişilerin bu düzenlemelere uyum sağlamaları gerekecek.

İkinci el araç ve gayrimenkul ticaretinde değişiklik

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!