featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İhracat ikliminde yılın en belirgin bozulması

İhracat ikliminde yılın en belirgin bozulması

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Ekim ayı ihracat iklim endeksi, 48,5 değerine düştü. Önceki veri ise yüzde 49 olarak kaydedilmişti. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, eşik değer olan 50,0’nin altında kalarak Ekim ayında 48,5 olarak gerçekleşti.

Türk imalat sektörü ihracatının en büyük on pazarından yedisinin bulunduğu Avrupa’da, İspanya dışında tüm pazarlarda Ekim ayında daralma yaşandı. ABD, Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde büyüme gözlemlenirken, Hindistan’da hızlı bir büyüme süreci devam etti. Aynı dönemde Singapur, Endonezya ve Filipinler de dikkate değer üretim artışları gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Ekim ayında üst üste üçüncü kez 50 eşik değerinin altında gerçekleşti. Eylül ayında 49 olan endeks, 48,5’e gerileyerek yılın başından bu yana dış talep koşullarında en belirgin bozulmayı gösterdi.

Türk imalat sanayi ihracatçıları, yılın son çeyreğinin başında zorlu bir talep ortamıyla karşı karşıya kaldı. Özellikle Avrupa’daki ana ihracat pazarlarında yaşanan yavaşlama, bu zorluğun ana nedeni olarak göze çarptı. ABD ise büyümeye devam ederken, Orta Doğu ve Asya’da bazı bölgelerde büyüme eğilimi devam etti.

Avrupa’da daralmaya yol açan pazarlardan biri hariç tüm pazarlar Ekim ayında daralma yaşadı. İspanya’da ise üretimde değişiklik gözlenmedi. Birleşik Krallık’ta ekonomik aktivite üst üste üçüncü ay azalırken, Almanya’da daralma dört aydır devam ediyor. İtalya ve Fransa’da ise son beş ay boyunca üretim düşüşü yaşandı. Türk imalat sanayi ürünlerinin ikinci en büyük ihracat pazarı olan ABD ise Ekim ayında büyümeye devam etti, bu büyüme son üç ayın en yüksek hızındaydı.

Talebi olumlu yönde etkileyen pazarların çoğu Orta Doğu’da yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri, büyümenin son dört ayın en yüksek hızına ulaştığı en hızlı genişleyen pazar oldu. Rusya’da ise üretim Ekim ayında güçlü bir şekilde arttı ve ekonomik aktivite dokuz aydır büyüme gösterdi. Dördüncü çeyreğin başında güçlü performans gösteren diğer pazarlar ise Asya ülkeleriydi. Hindistan’da büyüme hızını korurken, Singapur, Endonezya ve Filipinler de dikkate değer üretim artışları gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalat sanayi ihracatçıları, Ekim ayında da Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu zor durumdan etkilendi. Ekonomik aktivitenin birçok önemli ihracat pazarında gerilemesi, genel ihracat iklimini olumsuz etkiledi. ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretleri dikkate alındığında, imalatçılar daha güçlü ekonomik koşulların olduğu bölgelere odaklanma eğiliminde olabilirler” dedi.

Endekste 50’nin üzerinde ölçülen tüm değerler ihracat ikliminde iyileşmeyi, 50’nin altındaki değerler ise bozulmayı temsil ediyor.

İhracat ikliminde yılın en belirgin bozulması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!