featured

Helium (HNT) nedir? HNT token nasıl alınıp satılır?

Helium (HNT), nesnelerin interneti araçlarının (IoT) internet bağlantısını sağlamak için hizmet veren, eşler arası merkezi olmayan ve düşük maliyetli altyapısı olan, fiziksel kablosuz ağdır. HNT token ise, blok zincirde işleyiş ve yönetişim için kullanılan kripto para birimidir.

HELIUM COIN PROJESİ

Helium projesinin amacı, nesnelerin birbirleri ile güvenli bir şekilde erişimini ve iletişimini sağlayarak merkezi olmayan ortamda bu işlemi devam ettirmektir. Öte yandan Hotspot ismi verilen noktalar bu işten kazançta sağlama imkanı vermektedir. Ayrıca Hotspot, bu ağın oluşumunda da destek olmuştur.

HELIUM PROJESİNİ KİM GELİŞTİRDİ?

Andrew Thompson, Rahul Garg, Amir Haleem, Marc Nijdam ve Andrew Allen tarafından yayımlanan Helium projesinin Whitepaper’ı ile, 2018 yılının Kasım ayında kripto para piyasasına dahil olmuştur.

.

HELIUM COIN ISTATİSTİKLERİ

Helium blok zincirinin işlevini yerine getirmesi ve ağın çalışmasını sağlamak için HNT token üretilmiştir. Helium ağı ilk piyasaya çıktığında aylık 5.000.000 adet HNT token üretiyordu. Helium geliştiricileri toplamda 223 milyon adet HNT token çıkarılacağını bildirmiştir. Bu coinler epoch aracılığı ile dağıtılmaktadır.

HELIUM PROJESİ NEDEN ÖZELDİR?

HNT kripto para birimi diğer kripto paralardan farklı olarak üretilir. Helium, LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) isminde küresel ya da bölgesel bir network teknolojisinde kablosuz çalışan ürünlere yönelik iletişimi ve haberleşmeyi sunan ve çok az güç tüketimi ile geniş alan networkünü kullanır. Helium loT araçları ile iletişim kurmak için Hotspot’ları kullanır. Bununla birlikte Helium projesi, meydana yetirdiği konsensüs altyapısıyla blok zincir ekosistemine yenilik getirmiştir.

HELIUM AĞININ TEKNİK YAPISI

Proof of Coverage: Helium’un yenilikçi ve en temel yapı taşıdır. Diğer adı Kapsama Kanıtı’dır. Proof of Coverage; lOT verilerini Helium blok zincirine ileten Hotspot’ların kurucularının bulunduğu bölgede ve kapsama alanında doğruluğunu teyit eden algoritmalara denir.

Epoch: Konsensüs grubu olarak seçilen Helium doğrulayıcı gruplarının seçildiği süreyi ifade eder. Bu zaman aralığı 30 bloktur. Her blok süresi teknik olarak 60 saniye belirlendiği için, epoch süresi 1800 saniyedir.

Konsensüs Yapısı: Helium altyapısı HoneyBadgerBFT (HBFT) konsensüs mekanizmasına göre çalışmaktadır.

.

HELIUM (HNT) TOKEN ALIP SATMA İŞLEMİ

Kripto para ekosisteminde yer alan hemen hemen her borsada Helium (HNT) token bulunur. Kripto para piyasasında bulunan yüzlerce yerli ve yabancı borsalarda Helium (HNT) token alınabilir. Bu borsaların birçoğu Türkçe destekli olduğu için alım satım durumlarında sıkıntı yaşanmaz. Helium (HNT) token satın almak için, üye olduğunuz kripto para borsasına Türk Lirası transfer ederek alım yapabilirsiniz.

Helium (HNT) token satın alabilmek için, öncelikle Helium (HNT) token destekli, güvenli bir kripto para borsasından, kimlik doğrulama işlemi ile üye olmak gerekir. Kullanıcı bilgileri, mail ve telefon gibi birtakım güvenlik teyitleri sağlandıktan sonra, hesap cüzdanına anlaşmalı bankalardan bir miktar Türk Lirası gönderilmelidir.

Helium (HNT) token alınacak finansmanı sağladıktan sonra, spot ürünlerden Helium (HNT) token aratılarak satın alma işlemleri gerçekleştirilebilir. HNT token satın alma ve satma işlemi aynı yöntemle gerçekleşmektedir. Kullanıcıların bu işlem için güvenli bir kripto para borsasından işlem yapması oldukça önemlidir.

.

HNT TOKEN NASIL SAKLANIR?

HNT token yerli ve yabancı birçok kripto para borsasında yer alır. Kullanıcılar dilerse bu dijital varlığı, hesap cüzdanlarında ya da birden fazla yöntemle saklayabilir. Bunlar sıcak ve soğuk cüzdanlar olarak ikiye ayrılır. Dileyen kullanıcılar HNT token kripto para birimini, masaüstü ya da mobil cihazlar dışında donanım cüzdanlarında tutabilir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazıda kripto para ekosisteminde yer alan HNT token kripto para birimine  ilişkin bilgiler verilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir.

Helium (HNT) nedir? HNT token nasıl alınıp satılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!