featured

Hazine’nin eurobond ihracına 4 kata yakın talep

Hazine ve Maliye Bakanlığı, uluslararası sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği yılın üçüncü eurobond ihracında büyük bir başarı elde etti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, 9 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleşen ihracın 17 Temmuz 2032 vadeli tahvilin ihraç tutarı 1,75 milyar ABD doları olarak belirlendi. Bu tahvilin kupon oranı yüzde 7,125, getiri oranı ise yüzde 7,300 olarak açıklandı.

Yatırımcıların İlgisi Dorukta

Hazine’nin bu tahvil ihracına, yaklaşık 170 yatırımcıdan 4 katına yakın talep geldiği bildirildi. Talebin coğrafi dağılımına bakıldığında, tahvilin yüzde 39’u ABD, yüzde 39’u Birleşik Krallık, yüzde 9’u diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 6’sı Orta Doğu, yüzde 4’ü Türkiye ve yüzde 3’ü Asya ve diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.

Finansman Hedeflerine Büyük Katkı

2024 yılı dış finansman programı kapsamında gerçekleştirilen bu tahvil ihracıyla birlikte, Hazine ve Maliye Bakanlığı uluslararası sermaye piyasalarından toplamda yaklaşık 7 milyar ABD doları finansman sağlamış oldu. Bu adım, Türkiye’nin dış borçlanma programı çerçevesinde önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

İhracın Detayları

9 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleşen ihracın sonuçlanmasıyla ilgili olarak BNP Paribas, Citi, J.P. Morgan ve Standard Chartered gibi global finans kuruluşlarına yetki verilmişti. İhraç miktarı olan 1,75 milyar ABD doları, aynı gün içinde başarıyla tamamlandı ve 17 Temmuz 2024 tarihinde Hazine’nin hesaplarına girecek.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Hazine’nin eurobond ihracına 4 kata yakın talep
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!