featured

SPK’dan finansal okuryazarlık için iş birliği

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılmasına yönelik iş birliği protokolünü imzaladıklarını duyurdu. Protokol töreni, İŞKUR’un Ankara’daki merkezinde gerçekleştirildi.

İş Birliği Protokolü Önemli Bir Adım

SPK Başkanı Gönül, konuşmasında İŞKUR’un Türkiye’nin gelişimine katkı sağlama amacıyla istihdamı koruma, geliştirme ve işsizliği önleme faaliyetlerini etkin bir şekilde yürüttüğünü vurguladı. İŞKUR’un 2024’ün ilk yarısında 1 milyon 510 bin vatandaşla bireysel görüşme gerçekleştirdiğini, 5 bin 525 okul ziyareti düzenlediğini ve 445 bin 957 iş yeri ziyareti gerçekleştirdiğini belirtti. Gönül, bu çerçevede finansal okuryazarlığın toplumun geniş kesimlerine yayılmasını hedefleyen protokolün büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Finansal Okuryazarlık Platformu’na Büyük İlgi

Öte yandan, Gönül, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla tanıtılan “Finansal Okuryazarlık Platformu”nun internet sitesi aracılığıyla finansal okuryazarlık konusunda yüksek farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını aktardı. Platformda şu anda 6 kategoride toplam 52 video bulunduğunu belirten Gönül, bu içeriklerin aile bütçesi yapma, finansal/finansal olmayan riskleri yönetme, finansal planlama yetkinliklerini geliştirme ve finansal piyasaları anlama konularında katkı sağlayacağını söyledi. Platformun bir aylık süreçte 200 binin üzerinde ziyaretçi tarafından ziyaret edildiğini paylaştı.

Yeni İş Gücü Programlarında Eğitim Zorunluluğu

İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş ise toplumun sosyoekonomik açıdan dezavantajlı kesimlerine yönelik hizmet verdiklerini belirterek, yeni uygulayacakları aktif iş gücü programlarında finansal okuryazarlık eğitimlerini zorunlu tutacaklarını açıkladı. Güneş, “Toplumun tüm kesimlerinin, finansal piyasalar ve yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini” vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
SPK’dan finansal okuryazarlık için iş birliği
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!