featured

Hazine’nin borçlanma planı belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024 yılına yönelik borçlanma planlarını kamuoyuna duyurdu. Buna göre, 2024 yılında dış kaynaklardan 10 milyar dolarlık borçlanma yapılması hedefleniyor. Ayrıca, iç borçlanma da 2,14 trilyon Türk Lirası olarak planlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024 yılında 10 milyar dolarlık finansman sağlamak amacıyla uluslararası sermaye piyasalarında tahvil ve kira sertifikası ihracı yapmayı planlıyor. Bu hamle, ülkenin mali ihtiyaçlarını karşılamak ve ekonomik istikrarı sürdürmek için atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2023 yılının başlarında gerçekleştirilen ihraçlarla dış borçlanmada 7,5 milyar dolarlık bir başarıya imza atmıştı. 2024 yılında ise iç borçlanma 2,14 trilyon Türk Lirası olarak öngörülüyor, bu da yerel finansman ihtiyacının önemli bir kısmını kapsıyor.

Bakanlık tarafından yayımlanan finansman raporunda, 2024 yılında özellikle Türk Lirası cinsinden borçlanmanın tercih edilmesinin nedeni, likidite riskini azaltmak ve güçlü bir nakit rezervi oluşturmak amacıyla olduğu belirtildi. Ayrıca, uluslararası yatırım bankaları, kredi derecelendirme kuruluşları ve uluslararası yatırımcılarla ilişkilerin geliştirilmesi ve ülkeye yönelik yatırımcı algısının güçlendirilmesi için görüşmelere devam edileceği vurgulandı.

Hazine’nin borçlanma planı belli oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!