featured

Hazine iki tahville 31,7 milyar TL borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 ve 9 yıl vadeli tahvillerde ihale öncesi gerçekleştirilen satışlarla birlikte toplamda 31,7 milyar TL’lik bir borçlanma işlemi gerçekleştirdi.

Bu kapsamda, 7 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin ilk ihracı ile 9 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 13,10 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı ihalelerinde toplam 22,7 milyar lira borçlanma sağlandı.

7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin ihalesine 13,9 milyar liralık teklif gelirken, net satış 4,58 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu tahvilin dönemsel faizi yüzde 22,90 olarak belirlendi.

Öte yandan, 9 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ihalesine 32,2 milyar liralık teklif gelirken, net satış 18,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu tahvilin bileşik faizi yüzde 28,98 oldu.

Hazine İhale Öncesi İki Tahvilde 9 Milyar Dolar Borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin ilk ihracı ile 9 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 13,10 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı öncesi, piyasa yapıcılar ile kamudan toplam 9 milyar lira borçlanma sağladı.

7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin ihalesi öncesi piyasa yapıcılardan gelen 5,68 milyar liralık teklife karşılık, 3 milyar lira satış gerçekleştirildi. Bu tahvilde kamuya 3 milyar lira satış yapıldı. 9 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ihalesi öncesi piyasa yapıcılardan gelen 5,1 milyar liralık teklife karşılık, 3 milyar lira satış gerçekleştirildi. Ancak bu tahvilde kamuya satış olmadı.

Hazine iki tahville 31,7 milyar TL borçlandı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!